DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Başbakan Yardımcısı Akdoğan: (2)

Başbakan Yardımcısı Akdoğan: (2)

7 Yıl Önce
2015-06-01 23:57:08
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "AK Parti'yi başından beri devirmeye çalışan bu anlayış yeni bir senaryo ortaya koydu. Bunun baş aktörü de şu anda HDP. HDP'yi seçime soktular, şimdi barajı geçirtmeye çalışıyorlar. Diyorlar ki barajı geçerse belki hükümet olamaz AK Parti, AK Parti devrilir. Bunun üzerine bir hesap yapılıyor" dedi.

Akdoğan, Habertürk'teki "Türkiye'nin seçimi 2015" programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ankara mitinglerinde kalabalık bir kitleyle karşılandıklarını belirten Akdoğan, caddelerde kilometrelerce insan seli olduğunu söyledi.

Diğer partilerin ortalıkta olmadığını, muhalefetin siyasi ideolojilerini arka plana atan kampanya yürüttüğünü dile getiren Akdoğan, "Bunun birçok sebebi olabilir. Bunlar birbirlerine hiç dokunmuyorlar, eleştirmiyorlar, aralarında bir rekabette yok. Ciddi bir el altından çünkü iş birliği ve ittifak görüntüsü var. Adayları çıkarsa siyasi ideolojileri ve siyasi kimlikleri ortaya çıkacak. Adayların olumsuzlukları öne çıkacak, bunların arasında elektriklenme olacak buna fırsat vermemek için hepsini geri plana çekmiş durumdalar. Popülist vaatler, reklam kampanyaları üzerinden giden bir çalışmaları var" diye konuştu.

Seçimlerin vatandaşa gitmenin vesilesi olduğunu, bunu her fırsatta yaptıklarını anlatan Akdoğan, salondan sokağa çıkabilmenin siyasetin olmazlarından olduğuna vurgu yaptı. Akdoğan, iktidar olarak sokaklarda olduklarını, muhalefetin sokağa çıkmakta zorlandığını belirtti.

Akdoğan, şu anda bir oyun oynandığını, siyasi kavga olduğunu ve vatandaşın bunu gördüğünü söyledi. Ekonominin belirleyici faktör olduğuna dikkati çeken Akdoğan, vatandaşın geleceğe dair umutlar konusunda AK Parti'den beklentisi olduğunu kaydetti.

Çözüm Süreci'ne ilişkin açıklamalarda bulunan Akdoğan, vatandaşın AK Parti'ye güvendiğini, sorunu çözeceğine dair inancının olduğunu vurguladı.

Vatandaşın, "Akan kan dursun çocuklarımız böyle bir sıkıntıyla karşılaşmasınlar, Türkiye'nin bütünlüğü, geleceği açısından bu sorunlardan kurtulalım" diye düşündüğünü ifade eden Akdoğan, bunun gereğini yapmanın da kendilerine düştüğünü belirtti.

- "Onların tek derdi hükümet kurulamasın, AK Parti düşsün"

Akdoğan, mitinglerin, reklam kampanyalarının seçim sürecinde olması gerektiğini, pozitif etkileyeceğini ama seçimin kaderini belirleyen bir gösterge olmadığını söyledi. Güven ilişkisinin 10-15 gün içerisinde olmadığını, seçmenin on yılda yapılanlara baktığını belirten Akdoğan, şunları kaydetti:

"Siyaset demek bir mücadele vermek demek, bu mücadelede baştan sona bir tarihi hikaye var. Onu bilmek ve görmek gerekiyor. AK Parti kuruldu, ne oldu? Hemen birtakım mekanizmalar harekete geçti. Refah Partisi iktidara geldiğinde de geçmişti, Karalama kampanyası, irtica. Muhalefete şunu sormak lazım. Sen 12 yıl bir sakız çiğnedin. İrtica geliyor, laiklik elden gidiyor. Ne oldu birden bire bıraktın onu, makas değiştirdin, şimdi başka bir hikaye anlatıyorsun. Ama o dönemde AK Parti'ye yapılmadık bırakılmadı. Gizli gündem, takiye, Türkiye İran mı oluyor. Arkasından e-muhtıra, kapatma davaları. İktidardaki partiye, yüzde 50 oyu olan bir partiye kapatma davası açıldı. Sokak isyanları, partiler arasında ittifak. Tarihi bir hikaye var, bunu görmek gerekiyor ki bugün tabloyu biz doğru anlayabilelim."

Bugün bakıldığında yeni bir senaryo ve plan olduğunun anlaşıldığını ifade eden Akdoğan, "AK Parti'yi başından beri devirmeye çalışan bu anlayış yeni bir senaryo ortaya koydu. Bunun baş aktörü de şu anda HDP. HDP'yi seçime soktular, şimdi barajı geçirtmeye çalışıyorlar. Diyorlar ki barajı geçerse belki hükümet olamaz AK Parti, AK Parti devrilir. Bunun üzerine bir hesap yapılıyor. Başından beri AK Parti'yi devirmeye çalışan o vesayetçi odaklar, darbeci yapı Çözüm Süreci'nin de düşmanı olan paralel çete, paralel yapı bu anlayış böyle bir kaos planına tutulmuş durumda" diye konuştu.

Akdoğan, şöyle devam etti:

"Sen öyle bir iş birliği yapıyorsun ki, sen bu adamın 10 yılda yapıp ettiği ne kadar olumsuzluk var, senin şikayet ettiğin ne varsa bu yapı yapmış ve Çözüm Süreci'nin düşmanı bu yapı. Sen bununla bir ittifak ilişkisine giriyorsun. Bizim eleştirdiğimiz bu, yoksa münferit şahısların gelip sana oy vermesi ister sana verir ister başkasına verir. Zaten bir oy gücü yok bunların. Ama böyle bir ilişkiye girmek onların senin üzerinden bir şey yapmaya çalışması bizim eleştirdiğimiz bu. Senin varlığına karşı olan, kapatılmana sebep olan o zihniyet bir yapı var, vesayetçi odaklar. Sen bunlarla nasıl iş birliği içine giriyorsun, Çözüm Süreci'nin düşmanı olan bir yapı var sen bununla kol kola giriyorsun. Burada bir tenakuz, paradoks var. Biz bunu eleştiriyoruz. Kaos planı bunun üzerine kuruldu, AK Parti'yi devirmek için enstrüman olarak kullanabilir miyiz? Onların tek derdi hükümet kurulamasın, AK Parti düşsün, Türkiye bir kaosa sürüklensin."

- "Çözüm Süreci'ni AK Parti'den başka parti yapamaz"

HDP'nin kendi varlığına Çözüm Süreci'ne düşman olan bir yapıyla iş birliği içine girmesinin mantıksız olduğunu ifade eden Akdoğan, "Şunun için iş birliğine giriyor. Siyasi türbülans olursa kriz olursa buradan acaba, bu aslında PKK'nın hedefi, nasıl bir özerklik ilan edebilir miyiz, bir kantonlaşmaya gidebilir miyiz? Bu PKK'nın siyasi hedefidir, HDP'nin söylediği. Bu yüzden eleştirimiz var, yoksa mesele bir partinin barajı geçip geçmemesi değil, bu milletin karar vereceği bir konudur" dedi.

Akdoğan, 8 Haziran'da önceliklerinin yeni anayasa ve Çözüm Süreci olduğunu, bunu da AK Parti'den başka partinin yapamayacağını kaydetti.

AK Parti'nin ciddi bir yüzdeyle iktidar olacağını, hiçbir partinin de koalisyon kuramayacağını dile getiren Akdoğan, HDP ve CHP'nin aynı kafa yapısında, sol çizgiden gelip sol olmayı beceremeyen ulusalcı, etnik milliyetçi çizgide olduğunu belirtti.

Akdoğan, erken seçim konularını konuşmanın Türkiye'ye çok şey kaybettireceğini, zarar vereceğini vurguladı.

Dolmabahçe'de HDP heyetiyle Çözüm Süreci'nin konuşulmasının hatırlatılması üzerine Akdoğan, Çözüm Süreci bağlamında birtakım mekanizmalar olduğunu, HDP ile de temaslar bulunduğunu belirtti. Görüşmelerin Başbakanlık makamında defalarca yapıldığını anımsatan Akdoğan, o gün Dolmabahçe olmasının özel planlanmış bir şey olmadığını, rutin bir görüşme olduğunu söyledi.

Dolmabahçe'de görüşmelerin yapılmasının tamamen o günkü şartlarla ve tesadüfen oluştuğunu anlatan Akdoğan, "Yoksa böyle bir fotoğraf verelim, büyük bir hadiseye dönüşsün anlamında yapılmış bir şey değildi" ifadesini kullandı.

HDP'yi Çözüm Süreci bağlamında eleştirdiğini belirten Akdoğan, "HDP, Çözüm Süreci bağlamında ana aktör olan AK Parti'yi, sürecin baş mimarı olan Tayyip Erdoğan'ı karşıya koydu, hedefe koydu. Onu devirmeye dönük bir senaryonun parçası olarak kendisini kullandırtıyor" dedi.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ŞERAFETTİN

Selam amca oğlu benim bakkışım farklı tırkiye kırtleri kabul etmedıkçe turkiyede demokrası olmaz turk mileti kobanede olan bakışları farklıdır turk miletin güzünde kobanede ollan normal gıriyorlar şurda başımıcın uvunda dayiş dernekleri var bağcılar hazneda küy içinde istanbolun biçok ilçesınde dernek lerivar bunları hiç dile getırmiyorsın neden

Görüş Bildir Bizimle Paylaş