DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Başbakan Yardımcısı Akdoğan: (1)

Başbakan Yardımcısı Akdoğan: (1)

02.06.2015 18:30:49
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Nasıl HDP için bir iki puan kritikse barajı geçip geçmeme noktasında, AK Parti için de bir iki puan hükümet olup olmama açısından kritik. Yani AK Parti yine yüksek oy alabilir ama milletvekili dağılımı önemli, bu dağılımda bir iki puan her şeyin rengini değiştirebilir" dedi.

Akdoğan, NTV'de çıktığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Seçime az bir zaman kaldığı ve seçim atmosferi sorulan Akdoğan, son birkaç gündür siyasi tablonun değiştiğini, geride oldukları ilçelerde bile AK Parti'nin mitinglerinde katılımın çok fazla olduğunu söyledi.

Akdoğan, diğer seçimlerden farklı bir iklim yaşandığını, diğer partilerin adaylarının çok fazla araziye inmediklerini, bu yüzden seçim havasına bir türlü girilemediğini ifade etti. Gelinen noktada kendi kitlelerinin seçime ciddi bir şekilde asıldıklarını ifade eden Akdoğan, milletin oyun oynandığının farkında olduğunu ve pozisyonunu ona göre almaya başladıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birkaç hafta önce televizyon programında bir rehavetten bahsettiği ve bunun bir sürprize neden olabileceği görüşü anımsatılan Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O rehavet şu: Biraz Cumhurbaşkanlığı seçiminde onu gördük. 'Nasıl olsa kazanıyoruz'. Bu yüzden Cumhurbaşkanlığı seçiminde katılım düşük oldu. Normalde biz yüzde 52 ile değil belki yüzde 58-60 ile de alabilirdik ama bizim kitle yaylaya, köyüne gidenler vesaire çoğu dönmedi veya aileden bir kişi gelip oy kullandı. Katılımın düşük olması bizim aleyhimize oldu. Daha yüksek bir oyla Cumhurbaşkanımız seçilebilirdi. 'Nasıl olsa böyle devam ediyor, AK Parti kazanıyor' bunun ürettiği bir rehavet vardı ama burada şu görülmeye başlandı: Nasıl HDP için bir iki puan kritikse barajı geçip geçmeme noktasında, AK Parti için de bir iki puan hükümet olup olmama açısından kritik. Yani AK Parti yine yüksek oy alabilir ama milletvekili dağılımı önemli. Bu dağılımda bir iki puan her şeyin rengini değiştirebilir. Bizim kitlemiz bunu fark etti."

- "Beklenenin üzerinde de bir oy alabiliriz"

Akdoğan, kararsız seçmenlerin durumunun sorulması üzerine ise bunların birbirini besleyen şeyler olduğunu dile getirdi.

Karasız seçmende de "Birtakım eleştirileri var, sıkıntılar ortaya koyuyor ama AK Parti'nin yapabileceğini düşünüyor" görüşünün olduğunu vurgulayan Akdoğan, "AK Parti ile gönül ilişkisi, gönül bağı veya güven ilişkisi sarsılmamış ama birtakım eleştirileri var o da toparlandı. Bu yüzden biz beklenenin üzerinde de bir oy alabiliriz. Son hafta bu kararsızlar ve diğer rehavete kapılanların toparlanmasıyla iyi bir oy alabiliriz diye düşünmeye başladım. Beklenti diyelim anketlerde yüzde 45 çıkıyor, bunun üzerine de çıkabiliriz diye bir hissiyata kapıldım" değerlendirmesinde bulundu.

Akdoğan, AK Parti'ye seçmenin yaptığı eleştirilerinin sorulması üzerine "Seçimler zaten bunun için bir vesiledir. Araziye çıkarsınız, vatandaş size oy versin vermesin talepte, şikayette bulunur, size kızabilir... Zaten seçim budur. Gidip onları dinleyeceksiniz, biz bunu seçim dışında da yapıyoruz. Aslında 12-13 yıl iktidarda olmuş bir partinin sokağa çıkması zordur. Bizde tam tersi muhalefet sokağa çıkmakta zorlanıyor. Çünkü çıktığında o teşkilat yapısıyla başka bir şey oluşmaya başlıyor" ifadesini kullandı.

- "Seçimden sonra da buluşmalar devam edecek"

Reklam ve PR etkisiyle oyunu artırmaya çalışan bir muhalefetin olduğuna işaret eden Akdoğan, bunun hiçbir zaman dramatik değişikliklere sebep olacak bir çalışma yönteminin olmadığını kaydetti.

Akdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı toplu açılışlarının eleştirilmesi sorusunu, "Cumhurbaşkanının 'sürekli halkın içinde olacağım, halkla birlikte olacağım, halkı kucaklayacağım' vaadiydi. Bu, seçime endeksli bir şey değil, seçimden sonra da bu buluşmaların devam ettiğini herkes görecek" diye yanıtladı.

"Başından beri cumhurbaşkanını hedefe koyan ve onun üzerinden kampanya yürüten bir muhalefet var" diyen Akdoğan, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızın nasıl bir karaktere sahip olduğunu herkes biliyor. Bu kadar yüklenmeye, bu kadar saldırı altında Cumhurbaşkanı orada sessiz sedasız köşesinde çekilip oturmaz. Siz, onun cevap vermesini istemiyorsanız bu kadar üzerine gitmeyeceksiniz. Selahattin Demirtaş'ın kampanyayı başlatması nasıl oldu? 'Tayyip Erdoğan'ı başkan seçtirmeyiz'. Böyle bir seçim midir bu? Sen bütün seçim stratejini 'AK Parti karşıtlığı' ve 'Tayyip Erdoğan'ı başkan seçtirmeme' üzerine kuruyorsun. Veya Kılıçdaroğlu'nun bütün söylemlerine bakın. Siz Cumhurbaşkanını hedefe koyarsanız, o da kendisini savunur. Bundan dolayı ben bunda bir gariplik görmüyorum."

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ebu Cerrah Bin Ubeyde

Cakallar.. Arabi turku acemi farketmiyor. Soz konusu Kürt devleti olunca hepsi tek millet oluyor.Allah sizden bunun hesabini sorar. Bir de utanmadan islam kardesliginden bahsedip Kürtleri uyutuyorsunuz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş