DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Başbakan Davutoğlu, canlı yayında

Başbakan Davutoğlu, canlı yayında

28.05.2015 03:12:19
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gençlere güvenmedikçe bir ülkenin, bir siyasinin ya da bir devlet adamının gelecek planlaması yapması mümkün değildir. Gençlere güveneceksin. Ben, gençlerin basiretine güvenirim. Onların dinamizmi, bizim en büyük zenginliğimizdir" dedi.

Mardin Şehir Müzesi'nde, TRT "Başbakan ile Özel Yayın" programında, gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Seçimlerde büyük bir genç kitle ilk kez oy kullanacak. AK Parti Gençlik Kolları da çok aktif. 'İlk oyum, ilk heyecan' diye bir kampanya yapıyorlar. Eski Türkiye Gazetesi çıkartmışlar. İlk kez oy kullanacaklara ve kararsızlara ne mesaj verirsiniz? şeklindeki bir soru üzerine Davutoğlu, AK Parti iktidara geldiğinde 5 yaşında olanların şimdi oy kullanacağını söyledi.

Davutoğlu, bir kişinin bilmediği bir dönemi kıyaslayamayacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Ben, gençlere her zaman güvenmişimdir. MHP Genel Başkan Yardımcısı 'bu çocuklar mı seçecek?' diye iki delikanlıyı çıkartmıştı. Onun da galiba akademisyen bir geçmişi vardı ama dedim ki 'bu adamın gençlik psikolojisinden, insanlık halinden hiç nasibi olmamış. Biz de tam o yaşlardayken, düşünüyorum da ilk siyasal bilinçlenmemizi daha orta ikilerde üçlerde sadece kendi klasiklerimizi tanımak anlamında inandığım şeyleri değil; marksist literatürün bütün temel kitaplarını ben orta üçüncü sınıfta bitirmiştim. O zaman için Marksist hareket çok yaygın olduğu için liste verebilirim. Ama bir taraftan da kendi klasiklerimizi okuyorduk.

Bunları şunun için söylüyorum, o dönemlerde siyasal bilinçlenme bir gerilim ortamında daha hızlı olabilir; ama her halükarda gençlere güvenmedikçe bir ülkenin, bir siyasinin ya da bir devlet adamının gelecek planlaması yapması mümkün değildir. Gençlere güveneceksin. Ben, gençlerin basiretine güvenirim. Onların dinamizmi, bizim en büyük zenginliğimizdir. Onların ufuklarının önünün açılması lazım."

-"THY'de gençlerin seyahatlerinde yüzde 30 indirim olacak"

19 Mayıs dolayısıyla Türkiye genelinde 81 ilden gelen gençleri kabul ettiğinde gençlere öz güven sahibi olmaları gerektiğini çok açık yüreklilikle söylediğinin altını çizen Davutoğlu, "Dünyaya açık olmaları gerektiğini aktardım. Sonra, hemen orada söylediğim bir şeyi, taahhüdü de hayata geçirdim. THY ile konuştuk ve 12-25 yaşları arasındaki gençlerin seyahatlerinde yüzde 30 indirim olacak. İstiyorum ki gençler, dünyayı da görerek, bir başka bilinçlenme düzeyinden geçsinler. Dar kafalı alanlarda, dar mahalle baskıları içinde kalmasın" diye konuştu.

Davutoğlu, gençlerin dünyayı tanımalarının çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Böylece gençler, ölçeğini büyütsün hem de Türkiye'nin çevresindeki durumu görerek, ülke ile ilgili iddiasını daha yukarı çeksin. O bakımdan, biz pişman değiliz. Elhamdülillah, gençleri eski Türkiye'den kurtardık ve hatırlamıyorlar. Bize oy vermeyecek bile olsa bir gencin bundan istifade etmesi, zamanla bize oy vereceğini gösterir" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, şunları ifade etti:

"O bakımdan, bu hatırlatmalar önemlidir. çıkarttıkları Eski Türkiye Gazetesi'ni ben de gördüm. Çıkarttıktan sonra getirdiler. Onlara da söyledim. 'Önünüz açık'. 'Böyle bir şey yapalım' dediklerinde de AK Parti gençliğine söylediğim 'Ben, size güveniyorum, her şeyi yapabilirsiniz' oldu. Çünkü, hiçbir şey yaşdaşların yaptığı etkiyi yapmaz. Ben, hemen hemen her mitingde gençlerle hasbıhal ediyorum. Gördüğüm tablo, beni memnun ediyor. Gayet kendine güvenen, iddiası yüksek.

2011'de seçim kampanyası yapıyorum, Dışişleri Bakanıyım o zaman. 11 yaşlarında bir genci babası getirdi ve 'Sizi çok merak ediyor' dedi. Dedim ki, 'çabuk yetiş, bize adam lazım.' Beş saniye bile düşünmedi ve 'aradığınız adam benim, Sayın Bakanım' dedi. Daha 11 yaşında bir çocuk. Dedim ki bu iddiayı vermişsek, ne güzel bir şey.

Bir mitingde de bir genç, aşağıdan bağırıyor, yanına gittim, kulağıma eğildi. 'Ben, sizin gibi Başbakan olacağım' dedi. 'Daha iyisini olursun' dedim. Gençlere biz, çıtayı yüksek tutarsak ve gençlik buna doğru yürürse, yeni Türkiye'den daha da iyi bir Türkiye'ye gidişi anlatmamız lazım. Eski Türkiye'ye dönmenin korkusu ile hareket etsin istemiyorum. 'Bu yeni Türkiye güzel ama ben daha iyisini istiyorum' demeli ki bizi geçsin. 'Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız en iyisini yaptı ama biz daha iyisini yaparız' demeli. Bu gence bu güveni verdiğimiz zaman, o genç bize oy verir. Ben, gençlerin, bize oy vermeyeceği gibi bir kanaate sahip değilim."

Davutoğlu, kararsızlarla ilgili olarak da konunun "abartıldığını" belirterek, "Bu istatistiklere, anketlere mutlaka saygı duyarım ama nihai kertede insanlar oy vermeye kararı olgunlaşarak gider. Ben, bu olgunlaşma sürecinde tüm bu kararsızların çok daha net bir tavır içine gireceklerini düşünüyorum" diye konuştu.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

حسني

Nevzat bey gerçekten tesbitleriniz gayet güzel ve yerindedir, size katılıyorum. herkese Hayırlı Ramazanlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş