Baş ağrısı, koronavirüsünün erken bir belirtisi midir?

Bilim insanları, insanların kendilerini izole edene kadar klasik 'Covid-19' semptomlarını beklememeleri gerektiğini belirterek, koronavirüsünün semptomlarının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini ve örneğin baş ağrılarının, enfeksiyonun yaygın erken uyarı işaretleri arasında yer aldığını dikkati çekiyorlar.

29.11.2020 09:55:21

Koronavirüsü şu ana kadar dünya çapında 50 milyondan fazla insanı enfekte etti ve yeni bir virüs olduğu için bilim insanları nasıl yayıldığını ve ona karşı nasıl mücadele edileceğini anlamak için çok çalışıyorlar.

Salgının ortaya çıkmasından bu yana, "Covid-19" hastalığının ana semptomları nezle benzeri ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak tanımlandı.

Bilim insanları, insanların kendilerini izole edene kadar klasik "Covid-19" semptomlarını beklememeleri gerektiğini belirterek, koronavirüsünün semptomlarının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini ve örneğin baş ağrılarının, enfeksiyonun yaygın erken uyarı işaretleri arasında yer aldığını dikkati çekiyorlar.

Şimdiye kadar, enfeksiyonun seyrinde erken ve geç baş ağrıları bildirilmiştir, gecikmiş baş ağrıları muhtemelen hastalığın alevlenmesiyle ilişkilendirilmiştir.

Baş ağrısı, migrenden muzdarip kişilerde de "Covid-19" semptomu olabilir. Bu durumlarda, baş ağrılarının ateş ve öksürük gibi en yaygın enfeksiyon semptomları ortaya çıkmadan önce ortaya çıktığı bildirilmiştir.

Buna göre, CDC resmi semptom listesini baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrıları ve tat veya koku kaybıyla birlikte titreme ve sık titreme içerecek şekilde güncelledi.

Bu, Hastalık Kontrol Merkezlerinin (CDC) "Covid-19 ″" için tam semptom listesinin olduğu anlamına gelir:

-Ateş
-öksürük
Nefes darlığı veya nefes almada zorluk
-titreme
Sık sık titreme ve titreme
Kas ağrısı
-Baş ağrısı
-Boğaz ağrısı

Yeni tat veya koku duyusu kaybı

Ve Hastalık Kontrol Merkezleri, dokuz semptomdan herhangi birinin virüse maruz kaldıktan iki ila 14 gün sonra herhangi bir zamanda ortaya çıkabileceğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), "Covid-19" un en yaygın semptomlarının ateş, kuru öksürük ve yorgunluk olduğunu söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü web sitesinde şöyle diyor: “Bazı hastalarda ağrı, sızı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı veya ishal görülebilir.

Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olur ama semptomları çok hafiftir. "

Ve birçoğu baş ağrısının "Covid-19" dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl anlayacağını merak edebilir. Şu anda, bir "Covid-19" baş ağrısının kesin özellikleri iyi tanımlanmamıştır, ancak güvenilir kaynaklar Koronavirüs ile ilişkili baş ağrısının aşağıdaki özelliklerini tanımlamıştır:

Orta ila şiddetli baş ağrısı
Nabız veya basınç hissine neden olur
Başın her iki tarafında oluşur
Bükülürken durum kötüleşebilir

Bunun migrenden farkı nedir?

Migren ataklarından muzdarip insanlar için, baş ağrısı "Covid-19" da orta ila şiddetli olarak tanımlandı. Ancak "Covid-19" kaynaklı baş ağrısı, ışığa ve sese duyarlılık gibi diğer yaygın migren semptomları ile ortaya çıkmaz.

Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi ateşle birlikte baş ağrısı "Covid-19" ortaya çıkabilir. Ateş, genellikle migrenlerde ve ayrıca gerilim tipi baş ağrıları veya küme baş ağrıları gibi diğer baş ağrılarında yaygın değildir.

Baş ağrınız ve "Covid-19" konusunda endişeleriniz varsa, ateşinizi ölçün ve ek semptomları değerlendirin.

Kaynak: Express

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)