DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Barzani: Hazırlıklar başlasın

İbrahimi, Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani’nin “başkanlık” seçimi için Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim Komisyonu’na çağrıda bulunacağını söyledi.

04.06.2015 12:23:32

Rûdaw'a konuşan Cafer İbrahimi, “Başkan Barzani önümüzdeki günlerde seçim komisyonuna çağrıda bulunarak başkanlık seçimleri için hazırlık yapmalarını isteyecek” dedi.

Cafer İbrahimi, “Başkan Barzani, yapacağı çağrıyla bütün bu söylenenlere ve değerlendirmelere en net cevabını vermiş olacak” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, 20 Nisan'da siyasi parti temsilcileriyle yaptığı görüşmede, “anayasa” ve “başkanlık” görev süresine ilişkin 2 yıl önce Parlamento Başkanlığı'na yazdığı mektubu hatırlatarak, “Parlamento ve siyasi taraflar birlikte bir çözüm bularak anayasayı referandum sürecine ulaştırmalılar. Siyasi partiler başkanlık görev süresine ilişkin karar versin” demişti.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Başkan Barzani'nin görev süresinin uzatılması için çalışıyor.

Kürdistan İslami Partisi (Komal) Başkanı Ali Bapir, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, “Böylesi bir dönemde Mesud Barzani'nin Kürdistan Bölgesi Başkanı olarak kalması en doğru karardır” ifadelerini kullanmıştı.

Değişim Hareketi (Goran) Başkanı Newşirwan Mustafa'da, başkanlık süresinin uzatılmasına ilişkin, “Bölgedeki tecrübelere bakıldığında bizim için en iyisi parlamenter sistemdir” demişti.

2005'de Parlamento tarafından 4 yıllığına başkan seçilen Mesud Barzani, 2009'da halk oylamasıyla ikinci kez bu göreve gelmişti.

İkinci dönemi 2013'te dolan Barzani'nin görev süresi, Parlamento kararıyla 20 Ağustos 2015'e kadar uzatılmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Recai

Sayin Ozkes zaten CHP de ne isin vardi.Basortusu dindar dusmani bir partide dogru karar vermissin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş