DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Barzani'den referandum açıklaması: Hedefimiz tüm dünyanın...

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, referanduma ilişkin 'Endişelenecek bir durum yok... Hedefimiz, tüm dünyanın Kürtlerin ne istediğinden haberdar olmasıdır' dedi.

4 Yıl Önce
2017-06-12 07:34:38

IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) politbüro ve başkanlık konseyi, Erbil'in Salahaddin kasabasındaki parti merkezinde bir araya geldi. Basına kapalı yaklaşık 4 saat süren toplantıda, "bağımsızlık referandumu"nun ele alındığı ifade edildi.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Barzani, farklı ülkelerin referanduma verdiği tepkiye ilişkin, "Bize göre, ülkelerin tepkileri çok normaldir. Endişe verici bir durum yok" değerlendirmesinde bulundu. Referandumun amacı ve neyi istediklerinin belli olduğuna işaret eden Barzani, "Hedefimiz, tüm dünyanın Kürtlerin ne istediğinden haberdar olmasıdır" dedi.

NE OLMUŞTU?

IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin IKBY parlamentosunda yer alan siyasi parti temsilcileriyle çarşamba günü Erbil'de yaptığı toplantıda, bağımsızlık referandumu için 25 Eylül tarihinin belirlendiği belirtilmişti. Statüsü tartışmalı Kerkük'ün de referanduma dahil edileceği kaydedilmişti.

Başbakan Binali Yıldırım, tartışmalı referandum kararına ilişkin dün yaptığı açıklamada, "Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünü istiyoruz. Bütün Iraklıların bir arada, bir devlet olarak yaşamasını istiyoruz. Bu kararın da sorumsuzca verilmiş bir karar olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Türkiye'nin yanı sıra terörle mücadele konusunda Erbil'e askeri yardımda bulunan ABD ve Almanya da Irak'ın birliğinden yana olduklarını açıklamıştı.

(HABERE GİTMEK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLAYINIZ)

668248

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mahmut

Türkiye duygusal davranıyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş