DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bangladeş'ten bir idam kararı daha!

Bangladeş'te Yüksek Mahkeme, Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreteri Mücahid'e, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında insanlık karşıtı suç işlediği gerekçesiyle verilen idam cezasını onadı.

16.06.2015 14:45:18

Bangladeş'te Yüksek Mahkeme, Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreteri Ali İhsan Mücahid'e, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında insanlık karşıtı suç işlediği gerekçesiyle verilen idam cezasını onadı.

Yüksek Mahkeme heyet başkanı S.K. Sinha, 67 yaşındaki Mücahid'in 2013'te Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından verilen ölüm cezasına itirazının reddedildiğini açıkladı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Mücahid'i soykırım, cinayet, adam kaçırma  ve işkencenin de aralarında bulunduğu yedi suçlamadan beşinde suçlu bulmuş ve idama mahkum etmişti. 

Başsavcı Mahbubey Alam, kararı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Mücahid'in avukatı Handaker Mahbub Hüseyin ise kararın yeniden gözden geçirilmesi talebinde bulunacaklarını söyledi. Mücahid, aynı zamanda af için devlet başkanına başvurma hakkına da sahip bulunuyor. 

Cemaat-i İslami'den genel grev çağrısı

Yüksek Mahkeme'nin kararını açıklamasının ardından Cemaat-i İslami Partisi, çarşamba günü ülke genelinde genel grev çağrısı yaptı. 

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, şimdiye kadar 18 kişi hakkında karar aldı.  Bunların büyük bir kısmı, ülkenin İslami değerleri savunan en büyük partisi Cemaat-i İslami liderlerinden oluşuyor. Adalet Bakanı Anisul Haque, iki hafta önce hükümetin, bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ordusuyla iş birliği yaptığı ve savaş suçu işlediği gerekçesiyle tüm parti hakkında dava açmayı planladıklarını açıkladı.

nag

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmet 1

Tabii olayın mağduru bir şeyi atlamış, facebook paylaşımında PKK yı övücü paylaşımlarından bahsetmemiş. Üstelik kendini hiç gizlemeden. Eğer komşuların da seni profilinden biliyorsa, açıkça senin gibi ırkçıların hedefi olacağını biliyordun. Dolayısıyla üzülsem de bu kavga kürt ve türklerin kavgası değil, ırkçıların kavgasıdır. Bu kavgayı T.C'nin kuruluş felsfesi başımıza bela etti. Tayyip Erdoğan bizi bu kavgadan kurtarmak için 'Bütün milliyetçilikleri (ırkçılıkları) ayağımın altına alıyorum' dediğinde kürt ırkçılar bunun kıymetini bilemedi, çünkü kendileri de türk ırkçılar gibi ırkçıydılar

türkiye

zulüm üstüne zulüm. idam üstüne idam. müslüman coğrafya beni suriye yap diye bağırıyor aslında. ama suririye ortamına hayır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan