Bangladeş müslümanları, hükümetin 24 saat içinde Fransa ile ilişkileri kesmesini istedi

Bangladeş'teki en büyük İslami topluluğu, hükümeti 24 saat içinde Fransa ile ilişkilerini kesmeye çağırırken, polis binlerce taraftarının Fransız büyükelçiliğine yürümesini engelledi

02.11.2020 20:16:33

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Hz. Peygamber'e hakaret içerikli karikatürlerin yayınlanmasını savunmasının yol açtığı öfke, 160 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın üçüncü en büyük Müslüman ülkesi olan Bangladeş'te on binlerce Müslümanı sokağa döktü.

Bangladeş hükümeti protestolarla ilgili ilk açıklamasında, "barışçıl dini uygulamalar konusunda daha derinlemesine küresel diyalog çağrısında bulunuyoruz ve tüm tarafları ifade özgürlüğünü sorumlu bir şekilde kullanmaya çağırıyoruz" denildi.

Başkent Dakka'da Fransız mallarının boykot edilmesi ve Paris ile bağların kesilmesi talebinde bulunan protestolar devam ediyor.

24 saat süre tanındı

İslam Topluluğu Başkanları Grubu Genel Sekreteri Junaid Babunjri, "Hükümete Fransa ile diplomatik ilişkileri kesmesi için 24 saat veriyoruz. Taleplerimiz karşılanmazsa, bir sonraki adımımızı açıklayacağız” ifadesini kullandı.

Fransa, 2019'da İslam ülkelerine yaklaşık 45,8 milyar dolarlık ihracat yaparken bu ülkelerden 58 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Fransa'nın Bangladeş'e yaptığı ihracat ise son rakamlara göre 295 milyon dolar olarak kaydedilirken, ithalat rakamı ise 3.33 milyar dolar olarak geçiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)