Balın sağlık açısından az bilinen şaşırtıcı 5 faydası

Bal, birçok sağlık yararı olan, yaygın olarak kullanılan bir gıda maddesidir. Saç dökülmesi, yüksek tansiyon, kilo kaybı ve cilt problemleri gibi çeşitli konularda harikalar oluşturur.

29.09.2020 12:33:47

Bal, bal arıları tarafından çiçeklerden elde edilen nektar kullanılarak hazırlanır, bu da onu lezzetli ve tatlı kılar.

İşte balın bazı şaşırtıcı sağlık yararları.

1- Balın sağlık açısından daha az bilinen ve şaşırtıcı 5 faydası

Bal, birçok sağlık yararı olan, yaygın olarak kullanılan bir gıda maddesidir. Saç dökülmesi, yüksek tansiyon, kilo kaybı ve cilt problemleri gibi çeşitli konularda harikalar oluşturur.

Balın antifungal, antibakteriyel ve diğer çeşitli besleyici özellikleri vardır.

78364832.cms

2- Antioksidan Bakımından Zengin

Bal, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan ve vücudunuzu içeriden temiz tutan antioksidanlara sahiptir. Cildinizin pürüzsüz ve parlak kalmasına yardımcı olur. Ciltte en iyi sonucu almak için sabah ilk iş olarak ılık suda bir çorba kaşığı bal içebilirsiniz, bu da sindirime yardımcı olur.

78364829.cms

3- Yüksek kolesterolü olan insanlar için iyi

Bal, LDL'yi (kötü kolesterol) düşürür ve HDL'yi (iyi kolesterol) yükseltir. Düşük kalorilidir, aynı zamanda şeker hastaları için bir şeker ikamesi olarak harika çalışır.

78364819.cms

4- Yara ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olur

Bal, yaraların, çiziklerin ve yanıkların iyileştirilmesinde katalizör görevi görür. Bal cilde çeşitli şekillerde fayda sağlar ve şifa da bunlardan biridir. Direkt cilt üzerinde kullanılabilir ve herhangi bir zararlı etkisi yoktur.

78364810.cms

5- Soğuğu bastırmaya yardımcı olur

Bal, yıllarca öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Çocuklarda öksürük tedavisinde oldukça etkili bir çare. Soğuk algınlığınız varsa, bir çorba kaşığı bal alın ve hemen rahatlamak için biraz ezilmiş zencefil ve tulsi yapraklarıyla karıştırın.

78364798.cms

6- Enerjiyi artırır

Balın doğal şekeri vardır ve vücut tarafından kolayca yakılır. Enerji arttırıcı olarak harikalar oluşturur. Böylece, daha az kalori ve daha fazla sağlık yararı için şekerinizi balla değiştirebilirsiniz.

Kaynak: timesofindia.indiatimes.com/

YORUMLAR (0)