Bakanlardan ''Elazığ'' açıklaması: Ölü ve yaralı sayısı açıklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Adalet Bakanı Adbulhamit Gül ortak basın açıklamasında bulunuyor.

27.01.2020 11:30:47

İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"24 Ocak saat 20:55'te gerçekleşen Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem ve deprem sonrası yapılan çalışmalarla ilgili sizleri ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere huzurlarınızdayız. 45 vatandaşımızı enkaz altından sağ sağlim çıkarabildik. Şu an itibariyle toplam 39 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Bu vatandaşlarımızdan 2'si kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. 4 vatandaşımız Malatya Doğanyol'da deprem nedeniyle hayatını kaybetti. Burada Malatya'yı da içine alarak yapmış olduğumuz çalışmalar çerçevesinde geldiğimiz duruma geçmeden evvel 948 artçı depremin meydana geldiğini söyleyelim. Bunlardan 21'i 4 ve üzeri.

TSK'nın kargo uçaklarıyla birlikte istediğimiz araçlar, malzemeler ve arama kurtarma ekipleri buraya geldi. Öncelikle huzurunuzda arama kurtarmacalarımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Bine yakın burada bulunan STK'lara teşekkür etmek istiyorum.

Diyanet İşleri Başkanlığımız manevi rehberlerini gönderdi. Onlar da toplanma alanlarında sürekli, bulunuyorlar. Şu ana kadar 45 barınma alanı belirledik. Özellikle Elazığ'da. 45 barınma alanının 10'u çadır barınma alanı, 34'ü okul, geri kalanı spor kompleksi, 4 cami, 2 tane de cem evi. Yemek ihtiyaçlarını tamamen karşılamaya çalışıyoruz. Köylerimizi de ihmal etmedik. Jandarma komutanlığıyla köylerdeki hasar tespitleri toplanıyor, ulaştırılması gereken yardımlar gerçekleştiriliyor. Bu tarama aynı şekilde devam ediliyor. 24 bin 400 çadır, 400 de genel maksatlı çadır sevk edildi. Uyku setleri, elektrikli ısıtıcıları, gıda kolileri sevk edildi. Dün muhtarlarımızla geniş bir toplantı yaptık. Bugün saat 1 itibariyle de şehre girmek üzere 50 bin kumanya günlük olarak dağıtılacak. Elazığ'da 40 bin şehir ve ilçeler, Malatya'da da 10 bin toplam 50 bin sadece kumanya.

Artçı depremler vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Onun için evlerine girmekten imtina ediyorlar. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Binalar bir vesile ile tespit ediliyor. Yine bunun yanı sıra Tarım Bakanlığımız özellikle ahırlar ve depremden etkilenen hayvanlar ve diğer tarım ürünleriyle ilgili çalışmalarını ve desteklerini gerçekleştiriyor. Bugün itibariyle hem Malatya hem Elazığ'da kamu kurumlarımız çalışmaya başladı. Gençlik spor Bakanlığımız spor salonlarını bir vesileyle hizmete açtılar. Dışarıda da yemeğin dağıtıldığı iyi bir koordinasyon sergileniyor, sergilenmeye devam ediliyor. Yurtlarda herhangi bir sorun yok, sadece dışarıdan sıvaların dökülmesi sorunu var onunla da ilgileniyorlar.

Yaklaşık 4 bin 800 personel hizmet vermektedir. Bu personel teknik, profesyonel personeldir. Çok doğal olarak vatandaşlarımız hasar tespit yapılmadan evlerine girmekte zorlanıyorlar, haklılar. Biz de bu tavrı doğru ve anlayışla karşılıyoruz. Biz de bu tespitlerin bir an önce yapılması için çalışıyoruz. Bizim vatandaşlardan talebimiz şu; dün kıraaahathanelerle görüştük. Tuvalet ihtiyaçları için açık kalmalarını sağladık. Onlar da kendi kıraathanelerinin önüne afiş yapıştıracaklar. Oradaki hizmetlerden de istifade edecekler. Şu ana kadar burada 2 bin ve Malatya'da da 2 binin üzerinde ağır hasarlı olarak tespit ettiğimiz konut var. Bu sayı giderek artıyor. Biz kira yardımı yapacağımızı söyledik. Ama şehir içerisinde bu kadar evin bulunmamasından dolayı da bir taraftan şehir hastanelerinde ye ayarladık. Buna ilaveten bir şey daha yapıyoruz; yaklaşık il özel idaremize ait geçici konaklama merkezi konteynerden yaklaşık bin konteynerlerimizi 10 gün içinde sevkini gerçekleştireceğiz. Şöyle bir konteyner kent oluşturacağız.

NE KADAR KİRA VE EŞYA YARDIMI YAPILACAK?

Evi tamamen yıkılan vatandaşlara, sadece Elazığ'da 300'ün üzerinde bir 300'ün üzerinde de Malatya'da olduğunu düşünüyoruz. Evi yıkılan vatandaşların eşyalarını almalarına da müsaade etmeyeceğiz. Eşya yardımı olarak 30 bin lira acil kira yardımı olarak da 10 bin lira vereceğiz. Ağır hasarlı olan ve eşyasını alabilecek olduğunu tespit ettiğimiz ailelere de 11 bin lira kira yardımı yapacağız. Orta hasarlı ev sahiplerine de 5 bin lira, uzun vadeli de 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz. Köylerde yıkılan evlere 11 bin lira acil yardım vereceğiz. 5 bin lira da biz bunlara eşya yardımı yapacağız. Bunları da hasarlar bittikten sonra ertesi sabah vatandaşlarımızın hesaplarına bu nakitleri geçireceğiz.

Çok ciddi bir yardım ve bağış var. AFAD koordinasyonluğunda yapılan bu yardımları ısıtma cihazlarından buraya gönderilen tüm malzemeleri vatandaşlara dağıtmaya çalışıyoruz. Yardım konusunda da bir kargaşanın gücümüzün yettiğince önüne geçmeye çalışıyoruz. Eksiğimiz aksağımız yoktur demiyorum. Vatandaşlarımızın bu eksiklerimize karşı bizi tölere edeceklerine inancım tamdır.

2 milyon 500 bine yakın vatandaşımız SMS ile bir gönül birliği içine girdi. Allah milletimizden razı olsun. Vatandaşlarımızın bu konuda elbette ki ihtiyaçlarına giderilebilmesine çalışılabilmektedir ama bu duygu yoğunluğu depremle karşılaşan vatandaşlarımızı daha da birlikteliğe yönetmektedir. Diyarbakır Annelerine, atkı bere örerek buraya gönderiyorlar. Allah razı olsun.

"SAHRA ÜNİTELERİNİ AÇMAYA BAŞLADIK"

Salık Bakanı Koca şunları kaydetti:

"Maalesef 39 vatandaşımızı kaybettiğimizi, Elazığ'da 35, Malatya'da ise 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. 1607 vatandaşımız hastanelerimize müracaat etmişti. Şu anda hastanelerimizde yatan 86 yaralımız var. Bunlardan 18 yaralımız yoğunbakım şartlarında. Yoğunbakımda tedavilerine devam edilen yaralılarımızdan herhangi birinin durumu ağır değildir. Sahra ünitelerini açmaya başladık.

"HERHANGİ BİR SAĞLIK KURULUŞUMUZUN DEPREMDEN HASAR GÖRMEDİ"

Enkazdan çıkarılırken bazı yaralılarımızın olduğu malum. Azize Çelik'in genel durumu iyi. Tedbir amaçlı yoğun bakımda. Eşi ve çocuğunun durumu serviste devam ediyor. 2.5 yaşındaki Yüsra Yıldız ve Annesinin tedavileri devam ediyor. Yüsra Yıldız'ın bacaklarında hafif ezikler vardı, tedbiren yoğun bakımda. Annesinin diyalize alınması planlanıyor. Bunun ışında şu an sahada 2 bin 627 kişinin UMKE, 112 acil ekiplerimizin hizmet verdiğini söylemek istiyorum. Şu an bütün haznelerimizde yeterli olduğumuzu herhangi bir sağlık kuruluşumuzun depremden hasar görmediğini söylemek istiyorum. Bun8un dışında WHO ilk günden beri destek mesajlarını bizlere vermişlerdi. Yoğun desteklerini gördük. Bugün Elazığ'a geldiler, kendilerine de hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

“ELAZIĞ'DA 53, MALATYA'DA 155 YIKIK BİNA VAR”

Çevre Bakanı şunları kaydetti:

"Elazığ'de 53 binamız yıkık. Binalarımızdan 22 tanesi, acil yıkılacak statüde. İçerisine vatandaşlarımızın girmesine izin vermeyeceğimiz binalar. Buy binaların dün itibariyle yıkımlarını başlattık. Malatyamızda toplam 155 yıkık binamız mevcut.

Aram kurtarma çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Sürsürü mahallemizde de en kısa zamanda bitireceğiz. Hem Mustafa Paşa hem Sürsürü'de yerinde zemin artı 4-5'i geçmeyecek bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz.

Sürsürü mahallesindeki vatandaşlarımızla görüşme işlemlerimiz başladı. En geç Şubat sonu temelimizi atıp, yıl sonuna kadar da vatandaşlarımıza konutlarını teslim etmektir. Diğer yandan Mustafa Kemal Mahallesi'nde yıkılan binaların çevresindeki 73 binada hasar tespit çalışmaları yapıyoruz. Üç gün içinde buradaki hasar tespit çalışmalarını tamamlayacağız. 3 gün sonra da buradaki riskli binaların yıkımını gerçekleştireceğiz. Elazığ sınırlarında 22 acil yıkılması gereken binamız var. TOKİ'de 150'ye yakını tamamlanmış, 250'ye yakını da 4 ay içinde tamamlanacak toplamda 400 konutumuz var. Bu konutları öncelikli olarak binaları yıkılan vatandaşlarımıza teklif edeceğiz. Kendilerinin uygun bulması halinde bu hazır konutlara vatandaşlarımızı taşıyacağız. isterlerse yerinde dönüşüm projesinden faydalanabilecekler.

2 bin adet yeni konut üretimimize başlıyoruz. Saha çalışmaları plan kote çalışmaları bugün itibariyle başlamış durumdadır. Burada da zemin artı 3'ü geçmeyecek önemli bir proje gerçekleştireceğiz. Projemizi Yemişli'de yapacağız. En geç Nisan ayında başlayıp yıl sonunda tamamlama hedefiyle çalışmalarımızı başlattık.

"DEVLETİMİZ MİLLETİMİZİN YANINDADIR"

Adalet Bakanı şunları kaydetti:

"Devletimiz milletimizin yanındadır. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bütün imkanlar seferber kılınmıştır. Büyük bir kampanya ile tüm acıları sarmaya devam ediyoruz. Tüm depremden etkilenen bölgelerde adli işlemler devam etmektedir. Adıyaman Cezaevi'ndeki mahkumların nakli gerçekleşmiştir. Tüm otopsi adli işlemleri, kimlik hizmetleri büyük bir titizlikle yerine getirilmiştir.”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş şunları kaydetti:

"Olay anından itibaren olaya müdahale eden Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla müdahale eden bakanlarımıza, bakanlık mensuplarımıza, çalışan kardeşlerimize bütün kurum ve kuruluşlarımıza, yek vücut olarak milletin derdine deva olmak için çalışanlara yürekten teşekkür ediyorum. Büyü bir fedakârlık örneği ile çalışmalarını an be an sürdürdüler. Bundan sonra da yaraların hızla sarılması meselesi geliyor. Bundan sonra yaralar hızla sarılacaktır. İnşallah bu depremden etkilenen hiç kimsenin açıkta kalmaması için gayret sarf edilecektir. Devletimiz bütün vatandaşlarımızın yanında olacaktır.

Deprem anından itibaren büyük bir gönül birliği içerisinde aynı acıyı paylaşarak acıları hafifletmek için milletimizin bütün kesimleri bu olayın peşinden gitmiştir. Belediyeler vasıtayla buradaki acıları hafifletmek maksadıyla yardım malzemeleri göndermiştir. Bundan sonraki depremlere karşı çok daha hazırlıklı olacak, çalışmaları ilgili bakanlarımız yerine getirecektir. Bütün bu kuruluşlara, milletimize, zor anda bir araya gelme becerisini gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)