DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:16:00

İftar vakti

BURSA

20:13

04:06
20:13
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:58

03:52
19:58
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:40

03:37
19:40
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:24

03:19
19:24
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:09

03:20
19:09
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:16:00

İftar vakti

ANKARA

19:58

03:52
SAHUR
19:58
İFTAR

ERZURUM

19:24

03:19
SAHUR
19:24
İFTAR

Bakanlar Kurulu toplantısı

Bakanlar Kurulu toplantısı

15.06.2015 20:48:01
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bu yıl için Anadolu kırmızı sert buğdayın müdahale alım fiyatının, 2015 yılı ürünü için ton başına 862 lira olarak belirlendiğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Arınç, 7 Haziran milletvekili seçiminin ardından, Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısını yaptığını, bundan sonra her pazartesi bu toplantıların gerçekleştirileceğini belirterek, Anayasal süreçler tamamlanıncaya kadar da hükümetin görevine devam edeceğini ifade etti.

Anayasal süreç içerisinde, Meclis Başkanlığı seçiminin yapılacağını ve yeni hükümet kurma çalışmalarının da süratle devam edeceğini anlatan Bülent Arınç, "Umarız hükümet kurma çalışmaları başarıyla sonuçlanır ve ülkemiz yeni bir dönemde yeni bir hükümetle yoluna devam eder. Sonuçların ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Bakanlar Kurulu toplantısında, öncelikli olarak Suriye sınırındaki son gelişmelerin ele alındığını ifade eden Arınç, bu konuyla ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve diğer ilgililerin bir sunum yaptığını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un AFAD'dan sorumlu olması sebebiyle mülteci veya sığınmacılarla ilgili kapsamlı bilgi verdiğini aktaran Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun sınırdaki gelişmeleri dış politika açısından yorumladığını ve bu meseleyle ilgili dışişleri açısından yapılacak çalışmalar konusunda, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatlarına uygun olarak neler yapılabileceğini kapsamlı olarak açıkladığını ifade etti.

Toplantıda ele alınan ikinci konunun ise seçim sonrası güvenlik değerlendirmesi olduğunu paylaşan Bülent Arınç, bu konuyla ilgili İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ün bir sunum yaptığını bildirdi.

Bülent Arınç, ayrıca seçim sonrasında ekonomik gelişmelerle ilgili de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kabineye sunumda bulunduğunu kaydetti.

-Buğday alım fiyatı ton başına 862 lira

Bakanlar Kurulu'nun, 2015 yılı buğday alım fiyatını da belirlediğini açıklayan Bülent Arınç, "Özellikle çiftçimizi, tarım kesimiyle ilgilenenleri yakından alakadar ediyor. Bu hububat rekoltesi ve bu yıl buğdaya verilecek müdahale, yani desteklerle ilgili olarak çiftçimizin eline geçecek miktarın açıklanmasına yönelik bir çalışmaydı. Herkesin bunu beklediğini özellikle düşünüyorum" diye konuştu.

Bu yıl hububat rekoltesinin geçen yıla göre önemli oranda artmasının beklendiğine işaret eden Arınç, şunları söyledi:

"Geçen yıl 19 milyon ton olan hububat rekoltesinin, bu sene 22.5 milyon ton olacağı bekleniyor. Bereketli bir yıl idrak ediyoruz. Bunun her bakımdan faydası var. Halen ülkemizdeki buğdayın yüzde 8.7'si hasat edilmiş durumda. Piyasaları takip ediyoruz. Üreticinin, gerek yüksek rekolte gerekse piyasa şartları açısından mağdur olmaması için Toprak Mahsulleri Ofisi, hububat piyasaları için müdahale alım fiyatlarını belirliyor. Son yıllardaki uygulamalarımız, budur. Başarılı bir uygulama olduğunu biliyorum."

"Bu yıl için Anadolu kırmızı sert buğdayın müdahale alım fiyatının, 2015 yılı ürünü için ton başına 862 Türk Lirası olarak belirlendiği" bilgisini paylaşan Bülent Arınç, şöyle devam etti:

"Bu yüksek bir rakamdır. Şimdiden çiftçilerimize, özellikle hububat ekimi yapan çiftçilerimiz için çok hayırlı çok yüksek bir sonuç olduğunu biliyor ve onlara başarılar diliyoruz. Hayırlı olmasını diliyoruz. En son 2013 yılında belirlenmiş olan müdahale alım fiyatı ton başına 720 liraydı. Buna göre yüzde 20'lik bir artış söz konusudur. Ama bu artışa ayrıca ton başına verilen 50 lira prim mazot primi gübre tohum ve diğer destekler de dahil değildir. Ton başına yaklaşık 127 lira olan bu destekleri 862 liraya ilave ettiğimizde Anadolu kırmızı sert buğdayı için ton başına çiftçimiz 989 Türk Lirası gelir elde etmiş olacaktır."

Arpa, makarnalık buğday gibi ürünlerdeki artışların da her yıl uygulanan pariteye göre değerlendirileceğini belirten Arınç, bu konuyla ilgili ayrıntılı açıklamanın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yapılacağını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Arınç, toplantıda ayrıca Türkiye'yi ilgilendiren iç ve dış gelişmelerle birlikte seçim sonrasının ele alındığını ifade ederek, "Sayın Başbakanımız parti iç kurullarda bunu fazlasıyla yaptı ve devam ediyor ancak tekrar Bakanlar Kurulumuzda özet olarak bu çalışmaların ne şekilde devam etiği ve bundan sonrası için neler olabileceği konusunda, Sayın Başbakanımızın arzları oldu. O konu üzerinde de bakan arkadaşlarımız düşüncelerini ifade ettiler" değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

cemal

sezgin tanrıkulu yalancıdır, ben sabaha kadar cizrenin cudi mahallesinde balkonda uyudum, elektrik de internet de var, gsm operatörlerinden bazıları çalışıyor bazıları çalışmıyor. tanrıkulu hdp'ye geçsin takiyye yapmaktan kurtulur en azından.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan