Bakan Yıldız soruları yanıtladı:

Bakan Yıldız soruları yanıtladı:

27.05.2015 14:12:11
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Petrol Ofisinin kamu ihalelerine katılmasının yasaklanmasına ilişkin, "Bugünün konjonktürü, tartışmaları ile alakası olmayan hukuki bir karardır" dedi.

Yıldız, Limak Holding'in Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali Yeni Yatırımı Kredi Sözleşmesi imza ve temel atma töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Petrol Ofisi ve bağlı ortaklıklarının 237 gün süreyle kamu ihalelerine katılmasının yasaklanmasına ilişkin sorusu üzerine Yıldız, konuyla alakalı hukuki sürecin bugünlerde sonuçlandığını söyledi. Yıldız, "Bugünün konjonktürü, tartışmaları ile alakası olmayan hukuki bir karardır" diye konuştu.

Yıldız, yasaklama kararının 2009'da bir yakıt satışının ardından verildiğini ve ardından yargı sürecinin başladığını belirtti. Yıldız, "2009 yılında Ambarlı doğalgaz santraline verilen ikincil yakıtın 5 numara mı, 6 numara mı olduğu ile alakalı bir muvazaa çıkmıştı. Enerji Bakanlığımız o zaman bu grubun kamu ihalelerinden yasaklanması ile alakalı bir yıllık ihale yasağı kararını açıklamıştı" ifadelerini kullandı.

Doğan Grubunun yasağın 4. ayında önce yürütmeyi durdurmayı, sonrasında da kararın esastan iptalini sağladığını belirten Yıldız, 4-5 yıl süren yargı sürecinin sonunda Danıştayın kendilerini haklı bulduğunu ifade etti. Yıldız, bir yıllık yasağın kalan kısmının uygulanacağını ve yasağın tüm sektörlerdeki kamu alımlarını kapsadığını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Yıldız, "Bugünün tartışmaları ile bağ kuranlar 2009'dan bu yana olanları inkar etmek durumunda kalırlar, bu çok doğru bir yaklaşım olmaz" diye konuştu.

Türkiye'nin geçmişte darbelerle geriye götürülmek istendiğini vurgulayan Yıldız, "Artık bunlara dur demenin vakti gelmişti ve son 12 yılda, hükümetlerimizle beraber bu ülkenin idaresine konan güçlü irade, hamdolsun bunu da sağlamış oldu" dedi.

"Ben bu açıdan, rahmetli Adnan Menderes'e de bu tür benzetmeleri yapan yapının da bu konuyu çok iyi anlaması lazım geldiğini bir kez daha vurgulamak isterim" diyen Yıldız, Türkiye'nin büyüdüğünü, geliştiğini ve ilerlediğini anlattı. Yıldız, "Aynı zamanda bu değişimin bir yenilenme olduğunu da bilmemiz gerekiyor. Yeni Türkiye'de yenilenen bir enerji yapısını hep beraber görmüş olacağız" ifadesini kullandı.

- Elektrik Mühendisleri Odasının kararı

Elektrik Mühendisleri Odasının kendisi için aldığı 6 aylık meslekten uzaklaştırma kararı ile ilgili soru üzerine Yıldız, "Benim, şükürler olsun, mühendisliğim ortadadır ama onların Oda olma konusu tartışmaya açılmıştır" dedi. YIldız, şunları kaydetti:

"Elektrik mühendisleri odası, siyasi bir kararla benim mühendisliğimi 6 ay boyunca kaldırdığını, geçerli olmadığını söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden zor şartlarda, 80 öncesi şartlarında dahi okuduğum ve hamdolsun hakettiğime inandığım diplomayı, 6 aylığına geçersiz saydıklarını söylediler. Bu kararı biz mahkemeye taşıdık. Bu karar lehimize sonuçlandı, 'siz ister bakan olsun ister başka bir görevde olsun, bir mühendisin mühendisliğini bu tarzda kaldıramazsınız' diye. Elektrik Mühendisleri Odası, bunu uygulayacak mı bilmiyorum. İster uygulasınlar, ister uygulamasınlar kendi kredibilitelerini tartışmaya açan bir yapıya girmişlerdir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)