Bakan Koca'dan İngiltere'de görülen koronavirüs mutasyonuna ilişkin açıklama

İngiltere'de tespit edilen yeni koronavirüs varyantına ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan incelemelerde söz konusu virüs mutasyonuna Türkiye'de rastlanmadığını duyurdu

27.12.2020 15:53:35

Bakan Koca, İngiltere'de tespit edilen koronavirüs mutasyonuna Türkiye'de rastlanmadığını açıkladı

Bakan Koca, "Virüste mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımız düzenli olarak ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekleri incelemektedir" ifadelerini kullanarak, incelemeler kapsamında belirlenen varyasyon ve mutasyonların Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşıldığını belirtti.

Koca, İngiltere'den gelen yolculara ilişkin takip süreci hakkında da bilgi vererek, şu ifadeleri kullandı:

"Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere'den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemiyle incelenmiştir.

Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere'nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır. Düzenli incelemelerimiz devam edecek."

mutasyon açıklama

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)