DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bakan İsmet Yılmaz: En çağdaş, en bilimsel eğitimi veriyoruz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz değiştirilen müfredatın ardından yapılan düzenlemeler ve değişikliklere ilişkin, 'En çağdaş, en bilimsel eğitimi veriyoruz' dedi.

4 Yıl Önce
2017-09-03 17:42:41


Bakan Yılmaz, Kurban Bayramı'nın 3'üncü günü karayolu ile Ankara'dan memleketi Sivas'a geldi. Yılmaz, Sivas Belediyesi tarafından Karşıyaka Mahallesi'nde yapımı tamamlanan mesire alanının ve temeli atılan Karşıyaka Köprüsü'nün temel atma törenine katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Bakan Yılmaz, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutladı. Ülkelerin gücünün iyi eğitimden geçen nitelikli insan gücünden geldiğini söyleyen Yılmaz, "Bunun içinde eğitiminin kalitesini artırmaya ve fırsat eşitliğini sağlamaya önem veriyoruz. Tam bağımsızlık için mutlaka ve mutlaka nitelikli bilgiye sahip olmak lazım. Bu bilgiyi kullanan nitelikli bilim adamlarına sahip olmak lazım. Bilgi yoksa tam bağımsız olamazsın. O bilgiyi kullanacak nitelikli bilim adamı da yoksa yine tam bağımsız olamazsın. Kaliteli bir eğitim için bu dönem bütçeden en fazla payı eğitime ayırdık. Yine kaliteli bir eğitim için yeni derslikler yaptık. Türkiye'de derslik başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 36'dan 24'e düşürdük. Sivas'ta da 26'dan 17'ye düşürdük. 580 binin üzerinde öğretmen ataması yaptık. Yine kaliteli bir eğitim için aranan unsurlardan birisi öğretmen başına düşen öğrenci sayısı belli bir sayıda olması Türkiye genelinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2002'de 28'di bugün 17'ye düşürdük. Sivas'ta da 23'den 15'e düşürdük. Daha kaliteli bir eğitim için Fatih Projesi'ni başlattık. Eğitimi teknolojiyle buluşturuyoruz" dedi.

"HİÇ BİR MÜFREDAT BU KADAR HALKA AÇIK OLMADI"

Müfredatı yenilediklerini hatırlatan Bakan Yılmaz, "Müfredatı daha kaliteli bir eğitimi evlatlarımıza verebilmek için yeniliyoruz. 51 dersin müfredatını yeniledik. Cumhuriyet'in kurulduğu andan bugüne kadar hiçbir müfredat bu kadar halkın görüşüne açılmadı. Halktan bu kadar görüş alınmadı ve demokratik bir şekilde mutlaka evlatlarımızı 21'inci yüzyılda yarışacak şekilde bir eğitim almaları için 1'inci sınıf, 5'inci sınıf ve 9'uncu sınıf müfredatlarına bu eğitim öğretim yılından itibaren başlıyoruz. İnşallah diğer kalan sınıfları da 1 yıllık süre içerisinde tamamlayacağız. 2018-2019 eğitim-öğretim yılına bütün müfredat yenilenmiş bir eğitim sistemiyle başlayacağız. İstiyoruz ki evlatlarımız öz güven sahibi olsun. Üretken, bilgili olsun. Kendisiyle barışık olsun, çevresiyle barışık olsun, mutlu, sağlıklı, hayata hazır bireyler olsun. Bunu yapmak içinde mutlaka çağa uygun bilimden ayrılmadan gereken bilgileri vermek lazım. Bunda da çok iddialıyız. Düzenlediğimiz, yaptığımız değişikliklerle en çağdaş, en bilimsel eğitimi veriyoruz.

"160 PİLOT OKULDA İNGİLİZCE EĞİTİM VERİLECEK"

Öğrencilere yabancı dil eğitimi vereceklerini söyleyen Yılmaz, "21'inci yüzyıldayız. Dünya ile yarışacağız. İnşallah Allah nasip ederse önümüzdeki dönemden itibaren 1 yabancı dil ile ilgili eğitimi de evlatlarımıza vereceğiz. Şimdi 160'ın üzerinde pilot okulu seçtik. 100 binin üzerinde öğrenci buralarda eğitim görecek. İlkokul 5'inci sınıflarda haftada 15 saatin üzerinde İngilizce dersi vererekten daha iyi bir yabancı dil eğitim becerisine kavuşmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Bakan Yılmaz ve beraberinde Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti Sivas milletvekilleri Selim Dursun, Hilmi Bilgin, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın köprünün temel atmasını ve mesire alanının açılışını gerçekleştirdi. Törenin ardından Bakan Yılmaz, vatandaşlarla bayramlaştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş