BAE, Rusya ile Su-35'leri görüşüyor, ABD'nin önceliğiyse F-16'lar

Birleşik Arap Emirlikleri Rusya'dan Su-35 savaş uçağı almak için görüşmeler gerçekleştiriyor. ABD'nin BAE konusundaki önceliğinin ise bu ülkedeki F-16'ların bir üst modele geçmesini sağlamak

18.11.2019 15:30:02

TIMETURK | HABER MERKEZİ
ÇEVİRİ

Savunma Sanayi haberleri yapan Defense News'in aktardığına göre Pentagon'un satın alma başkanı Cumartesi günü, ABD'nin, şu anda Birleşik Arap Emirlikleri'yle Lockheed Martin firması tarafından üretilen F-35'ler için görüşmelerde bulunmadığını belirtti.

İki yıl önce ABD Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Hava Şovunda, Stephen Wilson ABD'nin F-35'te BAE ile görüşmelere başlamaya hazır olduğunu söylemişti.

BAE İLE GÖRÜŞMELER F-16'LARI KAPSIYOR

Fakat şimdi, müsteşar Ellen Lord'un aktardığına göre, BAE ile görüşmelerin odak noktası, ülkenin mevcut F-16'larının bir üst modele yükseltilmesini kapsıyor: "BAE ile F-35 konusunda toplantı olmamıştır... Şu anda BAE F-16'ları takip ediyor, bu yüzden F-16 filosunu yükseltmekten bahsediyoruz."

BAE, RUSYA İLE SU-35'LERİ GÖRÜŞÜYOR

Öte yandan Al Masdar News'in haberine göre BAE, Rusya'dan Su-35 savaş uçağı almaya çalışıyor. Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitry Shogayev, Dubai Airshow 2019'da, BAE'ye Rus Su-35 savaş uçağı tedarikine yönelik müzakerelerin halen devam ettiğini söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)