DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3481 ₺

EURO

17,4233 ₺

ALTIN

971,60 ₺

BİST

2.394,43 ₺

Azez düşüyor! IŞİD saldırdı, güvenli bölge bitti

IŞİD’in Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırına yakın bölgede muhaliflerin kontrolündeki 2 belde ve 5 köyü ele geçirmesiyle birlikte Türkiye’nin ‘güvenli bölge’ planı tamamen çıkmaza girdi.

7 Yıl Önce
2016-05-27 15:29:58

TİMETURK I HABER MERKEZİ

IŞİD, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırına yakın bölgede muhaliflerin kontrolündeki 2 belde ve 5 köyü ele geçirdi. Bölgedeki çadır kentlerden yaklaşık 8 bin kişi daha güvenli bölgelere kaçtı.

AA muhabirlerinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, IŞİD, dün geceden bu yana, Halep'in kuzeyindeki Azez ilçesinin kuzeydoğu ve güneydoğu kesimlerinde muhaliflere karşı şiddetli saldırılar düzenliyor.

Örgüt, çatışmalarda Kel Cibrin ve Kafr Kelbin beldeleri ile Niyara, Sindif, Feriziye, Tatiye ve Tel Hüseyin köylerini ele geçirdi.

Söz konusu bölgeler çevresinde çatışmalar devam ederken, beldelerin düşmesi nedeniyle muhaliflerin kontrolündeki Azez ile güneyindeki Mari ilçelerinin bağlantısı kesildi.

MARİ: IŞİD VE PYD KUŞATMASI ARASINDA

15 bin nüfuslu Mari böylece batıda PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin, diğer yönlerden de IŞİD'in kuşatması altına girmiş oldu.

Bölgedeki insani yardım ekipleri, sınır hattına yakın Sicco, Niyara ve Hilal çadır kentlerinde barınan sivillerden yaklaşık 8 bin kişinin yerlerinden ayrılarak daha güvenli buldukları iç kesimlere yöneldiğini bildirdi.

TÜRKİYE'NİN GÜVENLİ BÖLGE ÇIKMAZI

PKK'nın Suriye koluna bağlı silahlı örgüt YPG'nin ve IŞİD'in Türkiye sınırında ilerlemesine karşılık Türkiye 2015 Haziran'ında ilan ettiği ‘güvenli bölge' girişimi konusunda bir harekette bulunmadı. Suriye konusunda uluslararası uzlaşma sağlayamayan ve çıkarlar çatışması şeklinde süren görüşmelerde çok defa reddedilen ‘güvenli bölge' konusunda ABD'nin müttefik tercihi ise PKK oldu.

Türkiye ABD ile ilişkilerini bu açıdan gözden geçirmeyi bile ele almazken Suriye'nin kuzeyindeki etkin muhalif yapıların bölgeyi terk etmesini istedi. Bu süreçten itibaren Suran hattındaki muhalif sınırlar ve dolayısı ile Türkiye'nin ‘güvenli bölge' planı pratikte giderek daraldı.

Halep'in Kilis ile olan bağlantısının kapanmasının ardından PKK'nın Suriye koluna karşı top atışları yapan Türkiye'nin atışları ise bölgede PKK'nın ilerleyişini durduramadı ve örgüt Azez merkeze 1 km mesafeye kadar ilerledi.

Tüm bu süreçlerde Türkiye Suriye'de Esed rejimi yanındaki ülke ve gruplarla ilişkilerini sürdürürken sınır hattına yığınak yaptı ancak Suriye'de savaşın seyrini ne kendi sınır güvenliği ne de muhalifler adına değiştirecek bir hamlede bulunmadı. .

YORUMLAR (5)

abbas cin

birzamanlar kirmizi cizgiler vardi hepsi yesil oldu güvenli bölge ise el nusracilarin isidin yardimlari oldu peki ya simdi ne olacak güveli bölge Y P G oldu türkiye oraya sigina bilir ama nasil

islam Devleti

Islam Devleti karsisinda titreyin geliyoruz yasasin kafirler icin cehennem dünya bize boyun egmedikce vazgecmiyecegiz

mehmet

bir defa rusya iran asla yanlız bırakmayacak süriyeyi.bu enbaştan belli idi.dış politika üreticilerimiz acaip icraatlarla ortalıgı karmakarışık ettiler.süriyede kanı akan bunca mazlum insanın kanının akmasında kimlerin sorumlulugu oldugunu ALLAH biliyor ortadoguya şekil vereceklermiş.bölgesel ve küresel güçler buna izin verirlermi.nasıl istedigimiz yönün tersine akıtıyorlar suları .

mehmet

türkiyede ortadoguya şekil biçim verecegim hayalleri ile suriyeye çok zarar verdi aslında en büyük zararı kendine verdi,sınır boylarında binlerce aile geçimini ordan saglıyordu canlı bir ticaret hayatı oluşmuştu herkes mutluydu ..şimdi ne oldu.

mehmet

çünki güçlüler güçlü olan onlar.bizim dış politika yöneticileride şamı bosnaya baglayacagım bilmem neyi nereye baglayacagım hayallerle ülkenin gelecegine müthiş zararlar veriyorlar bu arada içine düştügümüz çıkmazdan nasıl çıkacagımızıda kimse tahmin bile edemiyor

Görüş Bildir Bizimle Paylaş