DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3662 ₺

EURO

17,4760 ₺

ALTIN

973,74 ₺

BİST

2.398,82 ₺

Azez-Cerablus koridorundaki ÖSO grupları

‘Fırat Kalkanı’ operasyonuna katılan muhalifler mercek altına alındı. İşte Suriye'deki 3 bin silahlı muhalif!

6 Yıl Önce
2016-09-06 09:37:06

Habertürk'ün haberine göre; PKK'nın Suriye'deki kolu YPG öncülüğünde kurulan Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Ankara'nın ‘kırmızı çizgi' olarak ilan ettiği ‘Fırat'ın batısı'na geçtikten sonra muhaliflerin kontrolündeki Azez ile IŞİD'in kontrolündeki Menbiç kasabasını hedefine koydu. Haziran ayı başında Menbiç'e yönelen DSG güçleri, kenti IŞİD'den aldı.

Buradan kaçan IŞİD'liler batıdaki El Bab'a geçerken, YPG yönünü Cerablus'a çevirdi. PYD'nin kanton ilan ettiği Afrin ile Kobani arasında Türkiye sınırının sıfır noktasındaki Cerablus, Kobani'ye 40, Afrin'e ise 100 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Türkiye ise IŞİD ve YPG'ye karşı Suriye'deki ÖSO unsurlarına destek verdi. Halep, İdlib ve Lazkiye kırsalı ile Azez-Mare hattında bazı bölgeleri elinde tutan ÖSO, hem IŞİD hem YPG ile savaşıyor.

TÜRKİYE'NİN HAMLESİ PLANLARI BOZDU

Menbiç'i IŞİD'den alan YPG, Cizire, Kobani ve Afrin kantonlarını birbirine bağlayan noktada olan El Bab ile Cerablus'u almayı hedefliyordu. İlk olarak, TSK ve koalisyon güçlerinin desteğiyle ÖSO'nun Cerablus'u ele geçirmesi YPG'nin planlarını bozdu. Çobanbey'in ele geçirilip önceki gün Azez-Cerablus koridorunun birleşmesi ise hem Suriye sınırını IŞİD'den temizledi hem de YPG'nin kantonları birleştirme hayalini daha güneye çekmesine neden oldu.

İLK ADIM: 800 MUHALİF KARKAMIŞ'TAN GİRDİ

TSK'nın 24 Ağustos'ta başlattığı operasyona Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşeni olan Sultan Murat Tugayı, Nureddin Zengi Tugayı, Feylak'uş Şam, Sukur el Cebel, Ahrar'uş Şam ve Ceyş el Tahrir katıldı. Suriye'de kesin sayı bilinmese de 15 binin üzerinde savaşçısı bulunan bu gruplar, güçlerinin yarısına yakınıyla Fırat Kalkanı operasyonuna katıldı. Bu güçlerin 800'ü, 24 Ağustos sabahı tank ve top atışları ile hava saldırıları sonrası ‘Fırat Kalkanı' operasyonu kapsamında Türkiye üzerinden Cerablus'a girdi.

ÖSO'nun bu gücünü Feylak'uş el Şam, Sultan Murat Tugayları ve Ahrar'uş Şam savaşçıları oluşturdu. Muhalif gruplar operasyondan bir hafta önce Kilis ve Elbeyli sınırındaki Azez üzerinden Türkiye'ye getirildi.

SIĞINMACILAR GÖNÜLLÜ OLDU

Cerablus'un karşısındaki Karkamış'a bağlı Kıvırcık Köyü ile Karanfil Köyü arasındaki bölgede operasyon gününe kadar bekleyen 800 savaşçı, Türk tanklarının koridor açmasından sonra pikaplarla Keklice bölgesinden Cerablus'a girdi. Azez'den silahsız Türkiye'ye giriş yapan ÖSO mensuplarına silahlar operasyon sabahı verildi. Yerel kaynaklar, Cerablus'a giren muhalif savaşçıların bir kısmının da Türkiye'ye sığınan Suriyeli mülteciler olduğunu ve gönüllü olarak birliklere katıldıkları bilgisini verdi.

İKİNCİ CEPHE: ÇOBANBEY

Fırat Kalkanı'nda ikinci hamle 3 Eylül'de geldi ve TSK tankları Çobanbey'e konuşlandı. 4 Eylül'ün akşam saatlerinde bölgeden, Azez- Cerablus hattının IŞİD'den tamamen temizlendiği haberi geldi. Türkiye sınırıyla fiziki teması kalmayan IŞİD, devam eden harekât karşısında iç bölgelere çekilmeye başladı.

SURİYE'DEKİ ÖSO BİLEŞENLERİ

OSO_1

 

  .

YORUMLAR (5)

memet

Çete ve teröristlere şehit denmez,şimdilik onları sadece kullanıyoruz bu kürt tehlikesi geçene kadar,olayın özü bu...

hüseyin

Suriye'de zalime Allah için direnirken ölenler şehittir. Üst kimlikte islamdır.

Zafer

Suriye'nin mücahid evlatlarına çete diyenler ya şebbihadır yada Rus kardeşidir. Suriye halkı 6 yıldır tüm zalimlere karşı Allah'a güvenip direndi. Üç beş ırkçının menfaat için verdiği destek olmasa da mücahitlere allah yeter. Ve gerçek şehitler de Allah'a dayanıp cihad eden yiğitlerdir okadar!

hatay

Çobanbey değil AR RAİ kasabası,orası arapların yaşadığı bir yer ve suriye ARAP toprağıdır,ayrıca suriyede yaşayan herkes te üst kimlik ARAPtır.nokta...Bunu dış güç ve düşmanlar bozamazlar..Bizim dışgüçlere verecek bir çakıl taşımız dahi yoktur,birliğimizi yıkamazlar.Er geç suriye arap cumhuriyeti yeniden şaha kalkacaktır..BİZİM TOPRAĞIMIZDA GÖZÜ OLAN,MİLLİ BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ BOZMAYA KALKAN HÜSRANA UĞRAYACAKTIR.

Osman Er

Resimdeki yazıda '13 günlük operasyonda TSK personeli şehit olurken 15 ÖSO askeride öldü' deniyor. Bu beraber savaşılan askerlere karşı bir saygısızlık. Şehit olmak için TSK personeli mi olmak gerekiyor. Beraber savaşmıyorlar mı ?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş