DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Azerbaycanlı yazarlar Çanakkale Zaferi'ni anlattı

Azerbaycanlı yazarlar Çanakkale Zaferi'ni anlattı

25.06.2015 14:13:02
Azerbaycan'da, Çanakkale zaferinin 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen şiir, hikaye ve makale yarışmasında sunulan eserler kitap haline getirildi.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Azerbaycan Yazarlar Birliği (AYB) işbirliğiyle düzenlenen yarışmada sunulan 45 şiir, 11 hikaye ve 26 makale, "Çanakkale Milli Ruh" isimli kitapta toplandı.

Kitabın tanıtım toplantısında konuşan AYB Başkanı Anar Rzayev, Azerbaycanlı yazarların Çanakkale Zaferi'yle ilgili eserlerinin bir kitapta toplanmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Çanakkale Zaferi'nin ibret mektebi, Türk zaferinin ve Türk maneviyatının simgesi olduğunu vurgulayan Rzayev, "Birkaç ülke ile savaşan Türkiye bu zaferden galip çıkmıştır. Türk halkı, hayatını kaybederek burada defnedilen askerleri kendi evladı olarak kabul etmiştir. Dünyada bunun başka örneği yoktur. Bu, Türk halkının büyüklüğünün göstergesidir" şeklinde konuştu.

Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Seyit Ahmet Arslan da tek millet, iki devlet olan Azerbaycan ve Türkiye'nin birçok dönemde kader birliği yaptığını, bu kader birliğinin Çanakkale Savaşı'nda nasıl olduğunu ortaya çıkarmak için yarışma düzenlediklerini belirtti.

Çanakkale Zaferi'yle ilgili Azerbaycan'da kendilerinin bilmediği, görmediği şeyleri öğrenmek için müsabaka düzenlediklerini kaydeden Arslan, bu düşüncenin kendilerini yanıltmadığını ve kitapta çok sayıda ilginç makale ve hikayenin bulunduğunu bildirdi.

AYB'de düzenlenen tanıtım toplantısına, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği müşavir ve çalışanları, milletvekilleri, sanatçılar ve eserleri kitapta yer alan yazarlar katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Yusuf yuksel

Ister erkek olsun, ister kadin, islami sinirlar koruduktan sonra niye olmasinki

Görüş Bildir Bizimle Paylaş