Azerbaycanlı kadınlar Esra Albayrak’a sahip çıktı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 4. Kez baba olduğunu duyurmasının arından tepki çeken mesaj atan kullanıcıya karşı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Albayrak’a bir destek de Azerbaycanlı Kadınlardan geldi.

2020-07-03 22:37:59

Azerbaycan Türk Kadınlar Birliği ve Azerbaycan Türkiye Evi Başkanı Tenzile Rüstemhanlı yayımladığı mesajında Albayrak çiftine destek verirken, yasalardaki açığından bir an evvel giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Rüstemhanlı yayımladığı yazılı mesajında şu ifadelere yer verdi:

Azerbaycan`da da sosyal medya üzerinden zaman-zaman kadınlara karşı çirkin saldırılar yapılıyor. Hem de ailesinin, çocuklarının olup olmamasına, yaşına önem vermeksizin yapılıyor bu saldırılar. Bu zihniyet, sahte hesaplar açarak insanların namusuna dil uzatabileceklerini, kadınlara alçakça tacizde bulunabileceklerini zannediyorlar.

Tüm bu olaylara bir kaç aydınımızdan başka kimse tepki göstermiyor. Bu da yasalarımızda bir boşluğun olduğunun göstergesidir. Bunların karşısı kesinlikle alınmalıdır.

Bakınız, Türkiye`de hakaret içerikli paylaşımda bulunanlar gözaltına alındılar.

Çok doğru karar! Azerbaycan`da da sözünü ettiğimiz olaylarla ilgili yasalardaki boşluklar doldurulmalıdır.

Şimdi her kes kendine bir internet sitesi kuruyor, sosyal medya hesabı açıyor. Bunların amacı ya birilerini şantaj etmek, ya da her hangi bir memura “hizmet” etmektir.

Bu konuda mahkemelerimiz uluslararası kuruluşların tepkilerinden çekinerek yapılması gerekeni yapmıyorlar. Gazeteci olmayan, fakat gazetecilik yapanlar kendi sorumluluklarının farkında olmalılar. Biz onların hapse atılması gerektiğini söylemiyoruz. Başka çözümler de var. Mesela, yalan haber yapan, şantajla meşgul olan sözde gazetecilere ve sosyal medya kullanıcılarına yüksek miktarda para cezası kesilebilir.

Bunların hepsi manevi terördür, cinayettir. Sosyal medya kullanıcıları sahte hesaplar açarak istediklerini yapabileceklerini düşünmemeliler. Burada yasalar devreye girmeli.

Türkiye`de insanlar kendileri son olaydan sonra böyle şeylerin bir daha yaşanmaması için gereken neyse yapılmasını talep ediyorlar. Bu yalnızca Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın kızının başına gelmiş bir şey değil. Bununla hemen hemen her kadın karşılaşıyor.

Azerbaycan`da da Cumhurbaşkanının eşi, kızları, aile üyeleri sahte hesaplarla farklı sadırlara maruz kalıyor. Etrafımdaki kadınların çoğunun başına böyle olaylar geliyor. Bu olaylarla ilgili hükümet yasal düzenleme getirmelidir.

Türkiye böyle konularda daha muhafazakar. Fakat Azerbaycan medyasına baktığımız zaman sosyal medyanın çirkinliğini, bataklıkta olduğunu görebiliyoruz. Bunun karşısı alınmalıdır. Özellikle mahkemelerdeki boşluklar tez zamanda doldurulmalıdır.

 

Benim, işini gerçekten şerefle yapan gazetecilere sonsuz saygım var. Ama kalemini memurlara satanlar, gerçekleri çarptıranlar ve çirkin amaçlara hizmet edenler de var ve onlar gözardı edilmemeli.

Azerbaycan basınının 145 yaşını kutlayacağımız bir zamanda fikirlerim sakın ama sakın özgür medya anlayışına karşı olarak değerlendirilmemelidir. Sadece bu güzel ve şerefli mesleğin lekelenmesine karşıyım ve onu lekeleyenlerin cevabı da şerefli basın mensupları tarafından verilmelidir!

Aile ve kadına uzanan ellere hukuk “dur” demeği bilmeli!

Tıpkı, Türkiye'de olduğu gibi millet ve siyaset bu konuda bir olmalı, birlik olmalı!”

YORUMLAR (0)