Azerbaycan Milli Günü Ankara'da kutlandı

Azerbaycan Milli Günü Ankara'da kutlandı

28.05.2015 21:53:04
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Yukarı Karabağ meselesinde her zaman Azerbaycan'ın yanında olduklarını belirterek, "Bunu milli dava, kendi meselemiz görüyoruz. Bu haksızlığa bir an önce son verilmesini istiyoruz" dedi.

JW Mariott Otel'de Azerbaycan Milli Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, milletvekilleri ve birçok ülkenin diplomatik misyon temsilcileri katıldı.

Resepsiyonda konuşan Akdoğan, Türkiye ve Azerbaycan'ın kardeş ülke olduğunu söyledi.

Azerbaycan'ı, 1991'de bağımsızlığını ilan ettiğinde ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Akdoğan, "Haydar Aliyev, büyük bir önder olarak Azerbaycan'ı kurdu ve ayağa kaldırdı. Daha sonra İlham Aliyev, aynı şekilde büyük liderlik göstererek Azerbaycan'ı son döneminde her alanda köklü dönüşümlere uğrattı" ifadesini kullandı.

Akdoğan, Azerbaycan'ın büyük gelişim ve dönüşüm içinde olduğuna işaret ederek, iki ülkenin işbirliğinin bu gelişimi artırdığını kaydetti.

Türkiye'nin Azerbaycan ile 5 milyar doların üzerinde ticaret hacmine sahip olduğu bilgisini paylaşan Akdoğan, şunları dile getirdi:

"Türkiye ve Azerbaycan, stratejik iki ortaktır. Gerçekleştirdiğimiz projeler sadece bölgesel olmanın ötesinde küresel anlamı olan projelerdir. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Hattı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı gerçekten barış projeleridir. Türkiye ve Azerbaycan, bugün dünyanın parlayan iki yıldızıdır, iki kanatlı kuş nasıl uçuşa geçerse, Türkiye-Azerbaycan işbirliği, kardeşliği, dostluğu... İki kanadı birden harekete geçirip, hep birlikte yükseliyoruz."

Akdoğan, "Yukarı Karabağ meselesinde her zaman Azerbaycan'ın yanında olduk, bunu milli dava, kendi meselemiz görüyoruz. Bu haksızlığa bir an önce son verilmesini istiyoruz" dedi.

- Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Bagirov

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faik Bagirov da bu önemli günü her yıl Azerbaycan ve dünyada kutlayarak, devletin bağımsızlığının kolay olmadığını anımsatmayı amaçladıklarını kaydetti.

Devletleri halkların kurduğunu, her halkın çok ağır bedeller ödeyerek bu ulvi amaca ulaştığını vurgulayan Bagirov, "Azerbaycan halkı da devlet kurmak için ve kurduktan sonra aziz devletini yaşatmak için çok ağır bedeller ödemiştir. Devleti bir halkın eseri düşünürsek, Azerbaycan halkı 20. yüzyılın başlarında, 1918 yılında bu eseri yaratmıştır. Hem de doğu ve Müslüman coğrafyasında ilk demokratik cumhuriyeti kurarak" diye konuştu.

Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinde siyasi ve ekonomik alanlarda altın çağın yaşandığını aktaran Bagirov, şöyle devam etti:

"Buna örnek olarak 15 Ocak 2015'te dördüncüsü düzenlenmiş olan Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı gösterilebilir. Ayrıca, 17 Mart 2015'te temeli atılan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi ve yapımına 2007'de başlanan, 'Demir İpek Yolu' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu'nun bu yıl içinde faaliyete başlaması, iki ülke arasındaki sarsılmaz ilişkileri kanıtlar niteliktedir."

Konuşmaların ardından Akdoğan ve Bagirov, üzerinde Azerbaycan ve Türkiye bayrakları bulunan yaş pastayı kesti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)