Azerbaycan, Karabağ'da ölen 30 Ermenistan askerinin cenazesini teslim etti

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki çatışmalar sırasında ölen 30 askerin cenazesini Ermenistan’a teslim ettiği bildirildi

24.01.2021 20:07:06

Resmi olmayan Dağlık Karabağ'daki acil durumlar makamından yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da hayatını kaybeden 30 askerin cenazesini Ermenistan'a teslim ettiği belirtildi.

Açıklamada, “23 Ocak'ta Laçin ve Matagis'in güneyinde, Füzuli istikametinde arama çalışmaları yapıldı. Azerbaycan tarafı 30 askerin daha cenazesini teslim etti. Bulundukları yer belirtilmedi. Cesetler tanınmaz durumda, mağdurların kimliklerinin tespit edilmesi için adli tıp muayenesine karar verildi” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yıllardır devam eden Dağlık Karabağ krizi, Ermeni tarafının başlattığı saldırılar 27 Eylül'de bir kez daha alevlenmiş, 9 Kasım'daki ‘ateşkes'e kadar sürmüştü.

Ermeni tarafının paylaştığı verilere göre 13 Kasım'dan şimdiye kadar yapılan arama çalışmaları sırasında 1.281 cesede ulaşıldı.

Geçtiğimiz hafta Ermenistan Başbakan Yardımcısı Tigran Avinyan, savaş alanından 3 bin 439 cenazenin çıkarıldığını açıklamıştı. Ermenistan Sağlık Bakanı Anahit Avanesyan ise son verilere göre ölü sayısının 3 bin 450 kişi olduğunu belirtmişti.

Sputnik

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)