DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Azerbaycan, Irak'a enerji yatırımı yapacak

Azerbaycan, Irak'a enerji yatırımı yapacak

03.06.2015 12:46:59
Petrol ve doğalgaz ülkesi Azerbaycan, petrol ve doğalgaz zengini olan ancak çatışmalar ve istikrarsızlık nedeniyle sıkıntılı dönem yaşayan Irak'a enerji yatırımı yapmayı planlıyor.

Azerbaycanlı yetkililer, Devlet Petrol Şirketi'nin (SOCAR) Irak'taki ticari faaliyetini genişletmenin yanı sıra bazı petrol kuyularının işletmesini almak, burada tesisler kurmak gibi planlar yapıyor.

Bu amaçla iki ülke arasında anlaşma imzalandı.

Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev, Azerbaycan'ın Irak'ın petrol ve doğalgaz projelerine katılımı ve yatırım yapmasını öngören anlaşmayla iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin temelinin atıldığını söyledi.

22. Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı'na katılmak için Bakü'ye gelen Irak Petrol Bakanı Adil Abdul-Mahdi'nin söz konusu anlaşmayı imzaladığını belirten Aliyev,

Aliyev, "Irak'a yatırım yapacağız. Projeler alarak onların üzerinde çalışacağız. Petrol yataklarını işleteceğiz. Aynı zamanda Irak'ı da bizim projelere katılmaya davet ettik. İşbirliğimizin başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

SOCAR Başkanı Rövnak Abdullayev de Irak hükümeti ile sıkı işbirliği içerisinde olduklarını ve Irak'taki birkaç yatağın işletilmesi konusuyla ilgilendiklerini bildirdi.

"Irak'ta çalışmak istiyoruz. Ayrıca Irak şirketleriyle üçüncü ülkelerde de iş yapabiliriz" diye konuşan Abdullayev, Irak'ın Türkiye ve Azerbaycan'ın ortaklaşa gerçekleştirdiği enerji projelerine, özellikle de Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'na (TANAP) katılma olasılığıyla ilgili, "Herşey mümkündür. Hayatta mümkün olmayan bir şey yok" değerlendirmesinde bulundu.

- "Kötü günde yapılan yardımı kimse unutmaz"

SOCAR Başkan Yardımcısı Hoşbaht Yusifzade, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'a sadece yatırım değil, altyapı ve eğitim konusunda yardım yapmak, tecrübelerini bu ülkeyle paylaşmak istediklerini ifade etti.

Yusifzade, Irak'ın zor günler yaşadığını hatırlatarak, "Biz Sovyetler zamanında da Iraklı petrolcüleri Azerbaycan'da eğittik. Şimdi de gerekli yardımları yapacağız. Orada durum her zaman şimdiki gibi olmayacak, muhakkak istikrara kavuşacaklar. Biz üzerimize düşeni yapalım. Kötü günde yapılan yardımı kimse unutmaz" dedi.

- "Azerbaycan-Irak işbirliği Türkiye'nin etki ve önemini artırır"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin de AA'ya yaptığı açıklamada, hem Irak'ın hem de Azerbaycan'ın enerji arz güvenliği açısından Türkiye için önemli ülkeler olduğunu söyledi

Aytekin, "Bu iki ülkenin ortak yatırıma gitmesi ve projeler gerçekleştirmesi, Türkiye'nin de etkisini ve önemini artıracaktır. SOCAR'ın Türkiye'de oldukça önemli yatırımları var. Bu noktada gelişmeler Türkiye için önemli" diye konuştu.

Irak enerji kaynaklarının dünyaya ulaştırmasında Türkiye'nin önemli payı olduğuna ve Kerkük Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nın 1976'dan beri çalıştığına dikkati çeken Aytekin, şöyle konuştu:

"Türkiye bu konudaki yükümlülüklerini en zor zamanlarda bile yerine getirdi. Boru hattındaki petrol miktarı da artmaya başladı. Erbil ve Bağdat arasındaki olumlu gelişmelerin devam etmesi, boru hattının kapasitesinin artması açısından da önemli. Türkiye, Irak'ta tüm bölgelere eşit ve adaletli yaklaşımını sürdürüyor."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

İsmail

Artık bu hikayeleri kimse yemiyor. Neymiş suriye düşerse filistin kaybedermiş. ulan şimdiye kadar suriyenin ne faydası oldu filistine sizin ne faydanız oldu filistine. iran ve hizbullat anca çıkar yapmacık olarak israili tehtit eder ama tek kurşun sıkmaz. Ey nasrallat. sadece sen ve iranın suriyeye gönderdiği ordu sayısı 100 binden fazladır. siz suriyeye gönderdiğiniz bu ordunun onda birini israile gönderseydiniz israili yerin dibine sokardınız. bunu artık bütün dünya biliyor sizin israil düşmanı değilde gerçekte israilin koruması olduğunuzu.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş