Aylin Özmenek kimdir?
Aylin Özmenek kimdir?

Aylin Özmenek kimdir?

1942 yılında İstanbul'da doğdu.

Spikerliğe İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdikten sonra, 1963 yılında İzmir Radyosu sınavlarını kazanarak başladı.

Daha sonra kısa bir süre Ege Bölgesi profesyonel rehberliği yaptı.

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın öğrencisi oldu.

Başkent Üniversitesi Radyo ve Televizyon'unda, Gazi Üniversitesi'nde, İçişleri Bakanlığı kaymakam adaylarına, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu üyelerine, Polis Akademisi öğrencilerine, Milli Eğitim Bakanlığı Radyo Televizyon Eğitim Merkezi'ndeki öğretmenlere çeşitli zamanlarda ders verdi.

Kıbrıs, BRT'de (Bayrak Radyo ve Televizyonu) Kıbrıs Medya Center'da Radyo ve Televizyon spikerlerin yetiştirilmesine emek verdi.

Çeşitli zamanlarda TRT Televizyonu'nda da görev aldı. GAP yayınlarının başlamasıyla birlikte Güneydoğu Anadolu'ya yönelik kadın programları, Türk El Sanatları, Avrupa'da Kültür ve İnanç gibi programların sunuculuğunu yaptı.

"Çabam; ana dilimizin kuşaklar arasında doğru kullanılmasını sağlamak, yaşamsallığını benimsetmek ve güzelliğini gelecek nesillere aşılamak çabasıdır" diyen Aylin Özmenek, ODTÜ Mezunları derneği, TÜBİTAK gibi kurumlarda etkili, güzel ve toplum önünde kendini ifade edebilme atölyeleri yaptı.

Özmenek, altı yıl da Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu “Radyo Televizyon programcılığı” bölümünde “ Etkili ve Güzel konuşma” ve “Radyo- Televizyon haberciliği” dersleri verdi.

2 Ocak 2021 tarihinde Covid-19 hastalığı sonucu yaşadığı kalp yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetti.

Aylin Özmenek Kimdir?

Doğum Tarihi:1942
Ölüm Tarihi:2 Ocak 2021
Mesleği:Türk programcı, haberci
Ünvanı:Medya çalışanı