Aylin Nazlıaka

Aylin Nazlıaka

Türk iş kadını, siyasetçi Aylin Nazlıaka. Aylin Nazlıaka kimdir? İşte Aylin Nazlıaka'nın biyografisi...

Aylin Nazlıaka, 1968 yılında Ankara'da doğdu. Orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun oldu Nazlıaka daha sonra Harvard Üniversitesi'nde Yükselen Liderler eğitim programını tamamladı.

Çalışma hayatına özel sektörde başladı. 24 yaşında Türkiye'nin ilk yerel insan kaynakları danışmanlığı şirketini kurdu. 

Nazlıaka, ilk defa 2011 Türkiye genel seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili olarak meclise girdi. 2015'te önseçimi kazanarak aday oldu ve genel seçimlerde yeniden CHP Ankara Milletvekili olarak seçildi. 2010-2012 yılları arasında CHP Parti Meclisi Üyeliği görevinde bulunan Nazlıaka, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yürütülen “GenceArtı İstihdamda Fırsat Eşitliği Yaratma Projesi”nin mimarı oldu. 24. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve Türkiye-AB Uyum Komisyonu Üyeliği görevlerini üstlendi.

Aylin Nazlıaka, 2001'de Dünya Gazetesi tarafından verilen "Yılın İş Kadını", 2002'de "ODTÜ Takdir Ödülü", 2008'de "Yılın Genç İş Kadını" ödüllerini aldı. 2011 yılında CHP'den Ankara milletvekili seçildi. 2012'de Kamu-Der tarafından "Yılın Milletvekili", Sosyal Gelişim Enstitüsü Merkezi Derneği tarafından "Yaşama Dokunan İnsan" ve Ankara Genç İş Adamları Derneği tarafından "Başarılı Kadın Platformu", 2013'te Kültür Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği tarafından "Yılın Politikacısı" ve Mebus Dergisi tarafından "Yılın Siyasetçisi", 2014 yılında da Çağdaş Gazeteciler Derneğince verilen "Yılın Siyasetçisi" ödüllerini aldı.

Nazlıaka, evli ve 2 çocuk annesi