DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Aydınlatma ürünlerine yeni standartlar

Aydınlatma ürünlerine yeni standartlar

28.05.2015 11:05:54
MÜCAHİD EKER - Aydınlatma ürünlerinde çevreye duyarlı tasarım ve enerji etiketlemesi gereklerini belirleyen yeni yönetmeliklerle, tüketicilerin aldıkları ürünün özellikleri hakkında daha doğru bilgilenmesi ve enerji verimliliği sağlanması amaçlanıyor.

Lamba ve aydınlatma armatürü üreticilerini aynı platforma getirebilmek, ürünlerin aynı standartlarda üretildiğini garantilemek, ürün paketlerini yenileyerek tüketicilere yardımcı olmak ve enerji verimliliği sağlamak amacıyla hazırlanan yönetmelikler, 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek.

Bu yönetmeliklerden biri doğrusal lambalar, ışık yayan diyot (Led) lambalar ve ilgili ekipmanların çevreye duyarlı tasarım gereklerini belirlerken, diğeri elektrik lambaları ve armatürlerin etiketleme ve ek ürün bilgisi temin etme gereklerini düzenliyor.

Elektrik lambaları ve aydınlatma armatürlerine gelen çevreye duyarlı yeni standartlarla ürün üzerindeki etiketler değişirken, üreticilere de birtakım ek sorumluluklar geliyor ve enerji tasarruflu lamba tanımı değişiyor.

Philips Aydınlatma Pazarlama Müdürü Özge Süzen, konuya ilişkin değerlendirmesinde, bunun çevreye duyarlı üretimin yanı sıra esasında tüketicilerin ürünün ne olduğunu daha iyi anlamasına yönelik bir yenilik olduğunu söyledi.

Piyasada çok çeşitli LED ampuller görülebildiğini, bunların paketlerinin üzerinde enerji etiketlemesi ve ürünle ilgili çeşitli bilgiler yer aldığını aktaran Süzen, "Türkiye pazarında şu anda bu paketlerin üzerine yazılanlarla ilgili bir yaptırım olmadığı için isteyen herkes istediği ürünü getirip istediği gibi pazarlayıp satabiliyor. Bu yeni yönetmelik esasında tam olarak tüketiciyi bu noktada korumak için üretici firmaya ürettiği ürün için söylediğini yapmasını dayatıyor" diye konuştu.

- "Tüketici kandırılamayacak"

Özge Süzen, söz konusu yönetmeliğin, paketlerin üzerinde yazan her bilginin ürünle birebir örtüşmesini sağlayacağını vurgulayarak, "Yani tüketiciyi kandırmadan ürünün doğru bir şekilde pazarlanması ve kullanılması sağlanacak" dedi.

Bu yönetmelikle gelen değişikliğin tüketici açısından çok önemli olduğunu belirten Süzen, şunları kaydetti:

"Çünkü her zaman alınan ürünün gerçekten o performansı göstermesi beklenir. Diyelim ki her ikisinin de üzerinde 8 watt yazan iki farklı ürün var. 'Nasılsa ikisi de aynı' diyerek, ikisini yan yana yaktığınız zaman başka hiçbir bilgi yoksa, birinin ışığı 2 watt kadar kalabilirken, diğeri daha fazla yanabilir. O yüzden hem tüketiciyi bilinçlendirmek hem de kandırmamak adına bu değişikliği hepimizin sahiplenmesi ve öğrenmesi gerekiyor."

Daha önce A'dan G'ye kadar olan enerji etiketlemesinin, F ve G sınıfının yeterli enerji verimliliği sağlamaması nedeniyle çıkarıldığını ve A++ sınıfına çıkabilmek için yeniden yapılandırıldığı bilgisini veren Süzen, yeni yönetmeliğin bir lambanın açıldıktan itibaren tam olarak yanmasına kadar geçen süreye ilişkin limitler getirdiğini de ifade etti.

Özge Süzen, Philips olarak Türkiye'de satışa sundukları tüm lamba ve armatürlerin halihazırda ekotasarım ve yeni enerji etiketi yönetmeliklerine uygun olduğunu, çünkü zaten 2013'ten bu yana yeni yönetmelikleri kapsayacak şekilde üretim yaptıklarını dile getirdi.

1 Temmuz itibariyle aydınlatma ürünlerine ilişkin kontrol listesi şöyle:

"Lümen değeri watt (w) değerinin iki katı büyüklüğünde puntolarla yazılmalı. Muadili olan lamba ile güç karşılaştırması yapılmalı. Kullanım ömrü saat (h) cinsinden belirtilmeli. Açma-kapama sayısı logo ile belirtilmeli. Renk sıcaklığı Kelvin (K) cinsinden yazı ve resim ile gösterilmeli. Başlangıçtan itibaren ne zaman yüzde kaç yanma değerine ulaştığı logo ile belirtilmeli. Dim edilmiyorsa, uyarı olmalı. Standart dışı uygulama varsa belirtilmeli. Vurgu aydınlatması için uygunluğu belirtilmeli. Lamba boyutu uzunluk ve çap olarak gösterilmeli. Varsa web sitesi yönlendirmesi yapılmalı. A sınıfı ise enerji verimliliği vurgulanmalı. Varsa huzme açısı derece cinsinden verilmeli. Enerji etiketi yeni olmalı. Kilowatt (kWh) cinsinden enerji tüketimi gösterilmeli."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakkı

kıymetli kardeşim mısır türkiye ve ya somali bence artık hiç bir fark yok sadece küfür milletinin o islam ülkesine göre davranış tarzı değişiyor bizler ne zamanki onların düşünce olarak bi önlerine geçeriz o zaman tekerleğe çomak sokmuş oluruz evet mağduruz evet mazlumuz amma devrimci bi peygamberin de ümmetiyiz mısırın röntgenini çekmişsin özelden yüregine saglık kardeşim

Görüş Bildir Bizimle Paylaş