Aydın Doğan

Aydın Doğan

Türk medya patronu Aydın Doğan. Aydın Doğan kimdir? İşte Aydın Doğan'ın biyografisi

2017-11-23 23:54:18

Aydın Doğan, Gümüşhane'de 15 Nisan 1936'da doğdu. Liseyi Erzincan'da okuyan Doğan, eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde tamamladı.

Doğan, 1958 yılından itibaren lastik, bisiklet, radyo, ticari araç ve inşaat makineleri tüccarlığı, nakliyecilik ve müteahhitlik yaptı.

1974 yılından sonra önce İstanbul Ticaret Odası Meclis Yönetim Kurulu üyesi, sonrasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi oldu.

Medya sektörüne girişi, ilk defa 1979 yılında Milliyet Gazetesi'ni satın alarak oldu. Ardından Türkiye Gazete Sahipleri Sendika Başkanı oldu.

1996 senesinde Aydın Doğan Vakfı'nı kurarak kültür, eğitim ve sosyal alanlarda yaptığı çalışmaları tek bir alanda topladı.

1998 yılında, Japonya'da organize edilen Dünya Yayıncılık Birliği toplantısında Türkiye'den ilk kez Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen kişi oldu ve 1999 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi.

2000 yılında Ege Üniversitesi'nden fahri doktora ünvanı aldı.2004 yılında Dünya Gazeteciler Birliği toplantısında seçimle Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı'na getirilen ilk Türk oldu.

Kendisinin ve aile fertlerinin ismini taşıyan sekiz okul yaptırdı. Kurduğu Doğan Medya Grubu ile; Meydan, Gözcü, Son Çağrı, Posta, Hürriyet, Radikal, Fanatik, Referans ve Hürriyet Daily News gazetelerini, aynı zamanda Kanal D ve CNN Türk'ün de aralarında bulunduğu 21 televizyon kanalını bünyesine kattı.

Aydın Doğan, kendisine bağlı olan medya grubundaki yayın kuruluşlarını Erdoğan Demirören'e sattığını açıkladı

Aydın Doğan evlidir; dört çocuk ve dört torun sahibidir.

1 Mart 2017'de Petrol Ofisi'nde örgütlü şekilde akaryakıt kaçakçılığı yaptığı iddiasından dolayı hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.