DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ayakkabı seçiminde 'sağlıklı' davranmak önemli

Bebekler 2 yaşına kadar ayakkabıya ihtiyaç duymamaktadır. Bebeğin ayak tabanının yere temas etmesi, ayak kaslarının gelişmesi açısından oldukça önemlidir.

1 Yıl Önce
2020-12-28 12:54:48

Ayakkabı seçimi çocuğun adımlarını atmasıyla beraber daha da sık gündem ediyen bir konu.

Ayakta durmaya başlayan bebeklere hemen ilk adım ayakkabısı almak doğru bir yaklaşım değildir.

Bebekler 2 yaşına kadar ayakkabıya ihtiyaç duymamaktadır. Bebeğin ayak tabanının yere temas etmesi, ayak kaslarının gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Yaygın inanışın aksine yalın ayak yürümek düztabanlığa neden olmamaktadır. Bebeklerin düz zeminde altı kaydırmayan çorap ve patiklerle yürümesini sağlamak en doğru yaklaşım olacaktır. Bu durum ev içinde geçerlidir.

Dışarıya çıkarken bebeğin ayağını sıcaktan, soğuktan, yerdeki sivri-keskin tehlikelerden korumak için bir ayakkabıya ihtiyaç olacaktır. Bu ayakkabının mutlaka ortopedik ilk adım ayakkabısı olması şart değildir. Bebek için doğru ayakkabının; ayağını sarması, yere temas hissi vermesi, hafif, yumuşak olması yeterlidir. Yüksek konçlu, yani arkası bileği kavrayıp destekleyen, önü ise yumuşak ve geniş olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabının önünde bir parmak boşluk kalmalı ama ayağı hızlı büyüyor diye çok büyük ayakkabılar alınmamalıdır.

Çocuğunuza ayakkabı seçerken fiyatının düşük ya da fazla olması önemli değil.Bazı aileler manka takıntısına girerek çocukları için ayakkabı tercih ederken bunun pek de sağlıklı bir tutum olmadığını söyleyen uzmanlar aslolanın ayak sağlığına cevap verecek markadan ziyade fiziki uygun ayakkabı üzerinde durulması gerektiğine dikkati çekiyor .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş