Avustralya'dan korkunç fotoğraf

Bir itfaiye görevlisi tarafından çekilen çarpıcı fotoğraf, Avustralya kırsalını ve bir zamanlar barındırdığı yaban hayatı mahveden orman yangınlarının boyutunu tüm çıplaklığıyla ortaya koydu.

28.01.2020 14:48:56

627


Fotoğrafta, koala, kanguru ve vombatlara ev sahipliği yapan Doğu Gippsland bölgesinin eskiden yemyeşil olan vadilerinde göz alabildiğince uzanan kömürleşmiş ağaç kalıntıları görülüyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre Victoria eyaletinin orman yangını yönetim servisinden Dion Hooper tarafından çekilen fotoğraf, bir milyar hayvanı öldüren, binlerce evi küle çeviren ve 32 insanın hayatına mal olan ulusal çaptaki orman yangınları sonrası korkunç durumu ortaya koyuyor.

ŞİDDETLİ YAĞMURLAR UMUT OLMUŞTU AMA SICAKLAR GELİYOR

Şiddetli yağmur Yeni Güney Galler (NSW), Victoria ve Quuensland'deki yangınların yarısından fazlasını söndürerek, ekim ayından bu yana kasıp kavuran alevlerle boğuşan itfaiye görevlilerine bir nebze soluk aldırdı.

Ancak pazartesi günü uyarıda bulunan meteorologlar bu durumun önümüzdeki günlerde kuvvetle muhtemel değişeceğini ve yangınların yayılma riskini artıracak kavurucu sıcakların geri döneceğini öngördüklerini belirtti.

NSW Meteoroloji Bürosu Twitter'da yaptığı açıklamada, "Maalesef, bu hafta bazı bölgelerde görülecek ani sıcaklık artışları nedeniyle bu rahatlık kısa ömürlü olabilir" dedi.

İtfaiye yetkililerinin şartlardaki son değişikliklerden nasıl faydalandıklarını ve gelecek haftalara ne şekilde hazırlandıklarını açıkladığı eyalette pazartesi itibarıyla 59 civarında çalı ve ot yangını devam ediyordu.

NSW Kırsal İtfaiye Servisi'nce yapılan açıklamada, "Hafta sonunda artması öngörülen sıcaklıklar öncesinde 1.300'den fazla itfaiye personeli yangınların yayılmasının azaltılması ve emniyet hatlarının kuvvetlendirilmesi için daha elverişli mevcut şartlardan faydalanıyor" denildi.

Avustralya Açık Tenis Turnuvası'na ev sahipliği yapan Melbourne'de cuma günü hava sıcaklığının 41 santigrat dereceye ulaşması bekleniyor.

Avustralya'nın başkenti Kanberra ise NSW'deki yangınlar sonucunda pazartesi günü bir kez daha dumansı sisle kaplanırken, itfaiye çalışanları şehrin yakınındaki Namadgi Ulusal Parkı'nda başlayan yeni yangınla mücadele ediyor.

İTFAİYE GÖREVLİLERİNE YARDIM YAPILIYOR

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir ankete göre her iki Avustralyalı'dan biri itfaiye görevlilerine destek amaçlayan yardım kuruluşları ve organizasyonlara bağışta bulundu. Öte yandan Küresel Yangın ve Emisyon Veri Bankası, orman yangınları sonucunda Avustralya'nın fosil yakıt tüketiminden kaynaklı yıllık salımın iki katına yetecek miktarda seragazı açığa çıktığını hesapladı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SADECE HAYVANLARA VE O BITKILERE ÜZÜLDÜM.CEHENNEMIN ORTASINDA BILE ZULUM ETMEYI BAŞARDILAR.

hunkartensi

çok kötü bir durum bu binlerce canlı milyonlarca hektarlık orman alanı yok oldu bir ülkenin başına gelecek en kötü durumlardan birisi bu doğa kendisini yenilemesine yeniler ama ne zamana kadar yeniler o belli olmaz ülkemizde ormanlarımız yandığı zaman canımız acıtmıyor mu Avustralya nın yerinde olsam dünya çapında bir yardım kanpanyası düzenletirdim arazileri yeşillendirmek için bir an evvel sonuçta küçük bir alan değil

Değerli kardeş kızgın olabilirsiniz fakat biz ben lanet edici olarak gönderilmedim diyen ben alemlere rahmet olarak gönderildim diyen bir peygamber ümmetiyiz unutulmamalıdır ki allah cc herşeyi bizden daha iyi bilendir hüküm ve hikmet sahibidir

Neden hayvanları vurdunuz. Çok yazık

55678

allah avustralyayı hayvanların vurduğu için hayvanlara soykırımlar yaptığı için allah avustralyayı kompüle yerle yeksan yok etsin inşallah allah avustralyayı bildiği gibi yapsın yazıkki dünyadan hiçbir ülkeden avustralyaya tepki gösterilip hayvanların öldürülmesine engel olmadı lanet olsun tüm dünya ülkelerine