DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

BURSA

20:10

04:11
20:10
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:55

03:57
19:55
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:41
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
19:21
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:06

03:24
19:06
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

ANKARA

19:55

03:57
SAHUR
19:55
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
SAHUR
19:21
İFTAR

Avustralya'da terörle mücadele

Avustralya'da terörle mücadele

24.06.2015 10:36:52
Avustralya federal hükümeti, terör faaliyetlerinde bulunan çifte vatandaşların Avustralya vatandaşlığının iptal edilmesini içeren yasa tasarısını parlamentoya sundu.

Göçmen Bakanı Peter Dutton tarafından Avustralya Federal Parlamentosuna sunulan yasa taslağına göre, yurt içinde veya yurt dışında terör faaliyetinde bulunanlar, eğitim alanlar, maddi destekte bulunanlar, yardım toplayanların vatandaşlıkları otomatik olarak sona eriyor.

Tasarıya göre ayrıca yurt dışında terör kuruluşuna yardım eden veya vatana ihanet, casusluk, terör suçlarını işleyen, yabancı bir yere saldırıda bulunan kişiler Avustralya vatandaşlığını kaybedecek.

Yasa tasarısı, Göçmen Bakanına mahkeme kararı olmaksızın, çifte vatandaşların Avustralya pasaportunu iptal etme yetkisi veriyor.

Göçmen Bakanına tanınan bu yetkinin ise anayasaya aykırı olduğu yönündeki eleştirilere ise Başbakan Tony Abbott, yetkinin bakana değil kanuna verildiği yanıtını verdi.

- Ana muhalefet yasayı destekliyor

Ana muhalefetteki Avustralya İşçi Partisi'nin lideri Bill Shorten yasa tasarısı hakkında henüz kendilerine detaylı bilgi verilmediğini ancak yasanın çıkışına neden olan ilkeleri desteklediklerini açıkladı.

Parlamentoya sunulan yasa tasarılarının, senato ve parlamentoda görüşülerek onaylandıktan sonra yürürlüğe girebilmesi için Yüksek Mahkemenin onayından da geçmesi gerekiyor.

- Tasarıdaki henüz belli olmayan unsurlar

Tasarının yasalaşması durumunda terör suçundan cezaevinde bulunan ve yasadan önce terör faaliyetlerine katılan Avustralya vatandaşlarını etkileyip etkilemeyeceği henüz netlik kazanmadı.

Avustralya vatandaşlığı iptal edilen çifte vatandaşların, ülkelerinin kabul etmemesi durumunda Avustralya'da ömür boyu hapiste kalabilecekleri gündemde.

Avustralya vatandaşlarından halihazırda Irak ve Suriye'de çatışmalara katılan yaklaşık 120 kişi bulunuyor ve bunlardan 60'ı yeni yasa gereği Avustralya vatandaşlığını kaybedecek. Ancak geriye kalanların ise sadece Avustralya vatandaşı olmasından dolayı vatandaşlıktan çıkartılamayacağı bununla birlikte ülkeye dönmeleri durumunda yargılanarak hapse atılacakları belirtiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alia57

Belkide IŞİD'in varlığı PYD'nin Hatayı işgalini önlemiştir...Siz Türkiye'ye bölmeye çalırken biz sırtımızı size dayayalım öyle mi?..Beyaz Türklerin bu kadar çılgın desteğini almışken at atabildiğin kadar...Yakında PKK olmasa İstanbulu Yunanlılar işgal ederdi dersen şaşırmıyacağız...O kadar şımardınız ki...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan