DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Avustralya'da daha çok yerli gençler gözaltına alınıyor

Avustralya'da daha çok yerli gençler gözaltına alınıyor

7 Yıl Önce
2015-06-02 16:24:20
Avustralya'da gözaltı merkezlerinde tutulan, 10 ila 17 yaşındaki çocuk ve gençlerin yüzde 59'unu yerlilerin (Aborjin) oluşturduğu bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, Canberra'daki Ulusal Basın Kulübü'nde düzenlediği toplantıda, gözaltındaki yerli gençler konusunda hazırlanan "Parlak Yarınlar" adlı raporu açıkladı.

Raporda, Avustralya'da genç nüfusun yüzde 5'ini teşkil eden 10-17 yaş aralığındaki yerlilerin, gözaltı merkezlerindeki gençlerin yüzde 59'unu oluşturduğu, yerli gençlerin gözaltı merkezlerine alınma olasılığının beyazlardan 24 kat fazla olduğu belirtildi.

Örgütün internet sitesinde, "Yerli Halkların Hakları" başlığıyla yayımlanan açıklamada da Avustralya'nın 10 yaşındaki yerli çocukları gözaltına alan dünya ülkeleri listesinde ilk sıralarda yer aldığına dikkati çekildi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, Avustralya'da gözaltı merkezlerindeki gençlerin oranının son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştığına işaret ederek "Yakın zamanda ziyaret ettiğim diğer ülkelerde, Hollanda ve Meksika gibi, 12 yaşından küçük çocukların cezai ehliyeti yok ancak Avustralya kanunlarına göre 10 yaşındaki çocukların bile cezai sorumluluğu var. Bu dünya standartlarının dışında" dedi.

Avustralya'nın cezalandırıcı yaklaşımını "şaşırtıcı ve utanç verici" olarak nitelendiren Shetty, Avustralya'nın yerli çocukların ailelerinden ve topluluklarından koparılması gibi uzun ve trajik bir geçmişe sahip olduğunu hatırlattı.

Shetty, Avustralya'nın, yerli halkın sorunlarının çözümünde öncülük yapmaması ve finansal destek sağlamaması halinde bir neslin daha başarısız hükümet politikalarından dolayı kaybolmasına tanık olacakları uyarısında bulundu.

Raporda ayrıca yerli çocuklar ve gençlerin gözaltı merkezlerine düşmemeleri ve topluma kazandırılmaları amacıyla Avustralya'ya 16 öneride bulunuldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş