SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Avrupalı Yahudiler korku içinde

Avrupalı Yahudiler korku içinde

Anti-Semitizm Avrupa'da büyüyen bir sorun. Yeni bir araştırmaya göre, her üç AB vatandaşından biri anti-Semitizm’de bir artış olduğunu düşünüyor. Yahudi nüfusunda bu görüş daha yaygın durumda.

Avrupalı Yahudiler korku içinde
30.1.2019 13:30:17

TİMETÜRK|ÇEVİRİ HABER

Bir araştırmaya göre, her üç AB vatandaşından yaklaşık biri ülkelerinde anti-Semitizm'de bir artış olduğunu algılıyor. Ancak Yahudi nüfusunda bu oran çok daha yüksek. Bu ifadeler şu anda Brüksel'de yayınlanan Eurobarometer anketinin sonuç bildirgesinde yazıldı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, "Ne yazık ki, anti-Semitizm hala Avrupa'daki çirkin kafasını kaldırıyor" dedi. AB Adalet Komiseri Vera Jourová, “AB'de bir sinagogu ziyaret etmekten veya bir kippah giymekten kimse korkmamalı” ifadelerini kullanıyor.

AB vatandaşlarının genel duygusu, Yahudi nüfusununkinden önemli ölçüde farklı durumda. Bu yeni ankete göre, Aralık ayında on iki AB ülkesinde Yahudi nüfusunu sorgulayan AB Temel Haklar Ajansı'na yapılan bir anket ile karşılaştırıldı. Araştırmaya göre, toplam nüfusun yüzde 36'sı Yahudiler arasında yüzde 90'a kıyasla artan anti-Semitizmi algılıyor.

Uzmanlar, anti-Semitizm farkındalığının Almanya dahil olmak üzere büyük Yahudi topluluklarının yaşadığı ülkelerde daha fazla olduğunu vurguladı. Bu bölgelerde, birçok insanın Yahudi arkadaşları olacaktı ya da Yahudi topluluğuna basının basına bildirilen saldırıları vardı. Almanya'da, nüfusun yüzde 61'i, anti-Semitizm'in arttığını algılıyor, İsveç'te ise yüzde 73 oranı bile var.

HER İKİ AB VATANDAŞI SORUN OLARAK GÖRÜYOR

Prensip olarak, her iki AB vatandaşı ülkesinde anti-Semitizmi sorun olarak görüyor. Bazı ülkelerde anti-Semitizm bilinci, Almanya'da da çok daha yüksek. Burada nüfusun üçte ikisi anti-Semitizmi sorun olarak görüyor, Fransa'da yüzde 72, İsveç'te yüzde 81. AB genelinde, iki kişiden biri Holokost'u reddetmenin ülkelerinde bir sorun olduğunu düşünüyor.

Ankette ayrıca Yahudi tarihi ve gelenekleri ile ilgili bilgilerde soruldu. Üç AB vatandaşından ikisi, nüfusun çok iyi bilgilendirilmediğini (yüzde 52) veya hiç olmadığını (yüzde 16) söyledi. Almanya'da cehalet daha da büyüktür. Burada, yanıt verenlerin dörtte üçü insanların çok iyi olmadığını (yüzde 61) ya da hiç bilmediğini (yüzde 13) ifade ediyor.

Kaynak: n-tv.de/jpe/dpa


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR