Avrupa, siyahi Hitler'in siyasi başarısını konuşuyor

Almanya'nın eski sömürgesi Namibya'da iktidar partisi SWAPO'nun adayı olan Adolf Hitler Uunona, geçtiğimiz hafta yapılan (25 Kasım) seçimlerde, Oshana bölgesinde oyların yüzde 85'ini alarak bölgesel meclise girmeyi başardı

03.12.2020 21:59:19

Alman sömürgesi Namibya

Güneybatı Afrika'daki Alman sömürgesi olan Namibya, 1908 Kaiser'in Holokostu adı verilen soykırımda on binlerce siyahinin kurban edildiği ülke olarak biliniyor. Ülkede hâlâ Almanca konuşulurken, Almanca yer ve insan isimlerinin kullanılıyor. Namibya'da siyaset sahnesinde boy gösteren siyahi Adolf Hitler'in başarısını ise, Alman Bild gazetesi gündeme getirdi.

"Dünyaya hükmetmek peşinde değilim"

Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild'in haberleştirdiği siyahi siyasetçi, kendisine Hitler ismini ne anlam taşıdığını bilmeksizin babasının koyduğunu söyledi. "Dünyaya hükmetmek peşinde değilim" diyen siyahi Hitler, çocukken adının kendisine son derece normal geldiğini, ergenlik döneminde tüm dünyaya hakim olmaya çalışan bir adamın adını taşıdığını anladığını anlattı. Eşinin kendisine Adolf diye seslendiğini ve kendisinin de genelde Adolf Uunona adını kullandığını ifade eden Namibyalı siyasetçi, artık adını resmen değiştirmek için çok geç olduğunu belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)