SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Avrupa Birliği'nden ''Venezuela'' açıklaması

Avrupa Birliği'nden ''Venezuela'' açıklaması

Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi Genel Koordinatörü Helga Schmid, Venezuala’ya halk zarar görmesin diye yaptırım uygulamadıklarını açıkladı.

Avrupa Birliği'nden ''Venezuela'' açıklaması
23.5.2019 07:19:00

AB'nin dış politikasını koordine eden Avrupa Birliği Eylem Servisi (EEAS) koordinatörü Helga Schmid, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te Amerika kıtası ülkelerinin elçileriyle bir seminere katıldı.

Buenos Aires Büyükelçisi'nin ikametgâhında düzenlenen basın toplantısında konuşan Schmid, "Askeri çözümlere veya müdahalelere inanmıyoruz. Çünkü her zaman çok büyük acılar veriyor. Uluslararası Temas Grubu ve Lima Grubu gibi diplomatik çözümler arıyoruz" dedi.

Venezuela için AB'nin 28 üyesinin aynı pozisyona sahip olmasının önemli olduğunu belirten Schmid, “Bu her zaman kolay değildir, ancak bu durumda başardık" ifadelerini kullandı. Schmid, AB'nin, insani krizden etkilenen Venezuela halkına zarar vermek istemediği için ambargo uygulamadığını vurguladı. “Bizim için yaptırımlar hiçbir zaman kendi başına bir araç değildir” diyen Schmid, sadece Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine, askeri teçhizat alımı konusunda özel yaptırımlar uyguladıklarını vurguladı.

Schmid, Maduro için "Meşruiyete sahip değil, olmayacak da. Ülkedeki tek demokratik organ Ulusal Meclis'tir. Biz de onları tanıyoruz" ifadelerini kullandı.

AB, İRAN'A YAPTIRIM UYGULAMAYACAK

Son dönemde yaşanan İran krizine de değinen Schmid, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından onaylanan yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ettiği sürece AB'nin herhangi bir yaptırım uygulamayacağını belirtti.

Ancak sadece AB'nin değil, Çin ve Rusya'dan da taahhütler olması gerektiğini savundu. ABD'nin yaptırımlarının normal dışı olduğunu söyleyen Schmid, “Bu nedenle elbette İran'la ticaret yapma kabiliyetimizi etkiliyorlar" diye konuştu.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR