SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Avro Bölgesi'nde şirketlerin kredi talebi geçen yılın son çeyreğinde düştü

Bölgede, şirketlerin net kredi talebi geçen yılın 4'üncü çeyreğinde 2013'ün aynı çeyreğinden beri ilk defa düştü

Avro Bölgesi'nde şirketlerin kredi talebi geçen yılın son çeyreğinde düştü
21.1.2020 14:26:32

Avro Bölgesi'nde, şirketlerin net kredi talebi geçen yılın 4'üncü çeyreğinde beklenmedik şekilde 6 yıldan beri ilk defa düştü.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), geçen yılın son çeyreğine ilişkin şirket ve tüketici kredilerine yönelik Ocak 2020 anketini yayınlandı. Buna göre Avro Bölgesi'ndeki şirketlerin kredi talebi geçen yılın 4'üncü çeyreğinde 2013'ün aynı çeyreğinden beri ilk defa düştü.

ECB'nin açıklamasında, şirketlerin net kredi talebindeki düşüşe ilişkin olarak, "Bu düşüş 2013'ün dördüncü çeyreğinden bu yana ilk kez görüldü, bankalar genel olarak sabit kalmasını bekliyordu.... Net talepteki düşüş büyük ölçüde daha büyük ve daha küçük Avro Bölgesi ülkelerinde gerçekleşti." ifadesine yer verildi.

ECB'nin anketine göre, Fransa, İtalya ve Almanya'da mortgage kredi talebi düşük faiz oranları nedeniyle artmaya devam ederken, İspanya'da tüm kredi kategorilerinde düşüş görüldü.

Avro bölgesi, küresel ticaret savaşlarının ve Çin'deki yavaşlamanın ihracatını olumsuz etkilemesiyle iki yıldır düşük büyüme ile mücadele ederken, bölgenin bazı ülkelerinde iç talebin güçlü kalmasının ihracat kayıplarını telafi etmesi dikkati çekiyor.

ECB, Eylül 2019'daki toplantısında, mevduat faizini 10 baz puan düşürerek yüzde eksi 0,50'ye çekerken, varlık alım programlarına 1 Kasım itibarıyla aylık 20 milyar avro seviyesinde tekrar başlanacağını duyurmuştu.


GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR