DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Avrasya Tüneli'nden ilk geçiş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrasya Tüneli'nden (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) makam aracıyla geçişi sonrasında açıklama yaptı. Erdoğan 'Asya'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan Asya'ya aracımızla gittik döndük. İnşallah 26 Aralık'ta da açılışını yapacağız' dedi.

5 Yıl Önce
2016-10-08 16:04:52

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrasya Tüneli'nden (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) makam aracıyla geçişi sonrasında açıklama yaptı.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Türkiye'nin tarihi projelerinden birinin daha son testini yaptık. Olmaz denilenler oldu, bizler durmadık, çok çalışıp gayret edeceğiz, milletimizin beklentilerini hayata geçireceğiz.

26 yıl süreyle bu firmalar burayı işletecek. Daha sonra da devletimize bırakacak. Bu işler devletin bütçesinde nasıl olacağını, hazırdan mı yoksa yeni yeni bütçe tasarımları ve kaynak çeşitlendirmesiyle mi olacak, bunları biz ülkemizde gösterdik. Bunlar tüm yatırımlarımıza hız kazandırdı. Binali Yıldırım kardeşimle bu projeleri yürüttük.

R45

PROJENİN BEDELİ NE KADAR? 

Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü bizim iftihar vesilemiz oldu. 2018'de havalimanının ilk etabını açacağız. Kaba inşaatı yüzde 40'a ulaştı. Kanal İstanbul projesinin de ihalesi yakın zamanda yapılacak. O da Karadeniz'i Marmara'ya bağlayan bir kanal olması hasebiyle çok çok önemli. Bütün bunlarla beraber bir diğer adım olarak, inşallah bu projenin bedeli, tabii önem arz ediyor, 1 milyar 250 milyon dolar.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yük kalmadı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü sayesine. Avrasya Tüneli de hizmete girince 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün araç yükü de azalacak.

Artık her şey hız kazandığı için bizi ayrıca mutlu ediyor. Tüm bu tüneller birbirine bağlanıyor. Bütün bunlar artık Türkiye için çok çok önemli.

Avrasya Tüneli trafiği büyük ölçüde rahatlatacak. Ayrıca yıllık yakıt tasarrufu 160 milyon lira olacak. Bununla birlikte de akaryakıt teminindeki sıkıntımızı aşmış olacağız. Zaman tasarrufu sağlayacak bize. Her türlü güvenlik önleminin düşünüldüğü 100 yıllık projeyle hava sisliymiş, deniz dalgalıymış endişemiz olmayacak.

"YENİKAPI RUHUNU ZEDELEMEYE ÇALIŞANLARA CEVAP...'' 

2023 vizyonumuzla birlikte hedefe emin adımla yürüdüğümüz modern Türkiye'nin geleceğinde omuz omuza özellikle 15 Temmuz akşamı o vahşeti yaşatanları gereken cevabı vereceğiz. Yenikapı ruhunu zedelemeye çalışanlara da milletçe en güzel cevabı veriyorsunuz, vermeye devam edeceksiniz.

20 Aralık'ta inşallah açılışı yaparken sizlerle birlikte olacağız.

DÜNYA ŞEHRİ İSTANBUL'A DEV PROJE 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullandığı makam aracıyla Avrasya Tüneli'nden geçen Yıldırım, Harem'deki şantiyede brifing aldıktan sonra açıklama yaptı.

Tünelin kısa sürede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uğurlu elleriyle açılacağını ve hizmete alınacağını dile getiren Yıldırım, "Sayın Cumhurbaşkanım. Bu proje beni çok heyecanlandırıyor. Başbakanlığınız döneminde İstanbul'un ulaşım sorunlarını çözmek, dünya şehri İstanbul'a büyük projeler kazandırmak üzere verdiğiniz talimatlar birer birer yerine geliyor." diye konuştu.

Yıldırım, önce asırlık Marmaray'ın hizmete girdiğini, 29 Ekim 2013'ten beri Marmaray'ı 150 milyonu aşkın kişinin kullandığını aktardı. "150 milyon İstanbullu 2013'ten beri trafik derdi çekmeden 2 dakikada bir kıtadan başka bir kıtaya geçmenin rahatını, konforunu yaşıyor." diyen Yıldırım, sonrasında da İstanbul ve Ankara'yı birleştiren hızlı tren projesine hükümetleri döneminde başladıklarını ve hizmete aldıklarını anlattı.

"BOĞAZA ÜÇÜNCÜ İNCİYİ TAKTIK"

Yıldırım, bununla da yetinmeyip boğaza üçüncü inciyi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü taktıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Dünyanın en geniş asma köprüsünü de yine geçtiğimiz günlerde sizin huzurlarınızda hizmete aldık. Böylece İstanbul şehir içindeki kamyon, tır, otobüs gibi ağır araçların Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanmasının önünü açtık. Şehir içi trafiğine önemli ölçüde rahatlatma sağladık. Yedi tepeli İstanbul'a bu eserler yetmez. Yedi tepeli İstanbul'a tam 7 eserimiz var. Bunların devamında Osmangazi Köprüsü'yle İstanbul'u Bursa'ya, Balıkesir'e, Manisa'ya, İzmir'e, Yalova'ya bağladık ve birinci bölümünü hizmete aldık. Diğer çok önemli proje de şu anda yapımı devam eden yeni havalimanı projemizdir. Yeni havalimanı projemizin inşallah 2018'in Şubat ayında birinci bölümünü hizmete almış olacağız. Böylece 90 milyon yolcu kapasiteli ilk bölümüyle bile dünyanın en büyük havalimanı dünya şehri İstanbul'da hizmete girmiş olacak. Bununla da yetinmiyoruz Sayın Cumhurbaşkanım. Yine Türkiye'ye yakışan, sizin talimatlarınızla yapımı öngörülen Kanal İstanbul Projesi de etap etap gerçekleşme yolunda ilerliyor."

Başbakan Binali Yıldırım, insanların huzuru, mutluluğu ve beklentilerini karşılayacak çok güzel projelere 14 yılda, AK Parti hükümetlerinde hem başladıklarını hem de bitirdiklerini vurguladı.

Yıldırım, "Onlarca sene, asırlarca sene milletimizin hayali olan projeleri gerçekleştirmek Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetlerimize nasip oldu. Mevlama ne kadar şükretsem azdır. Böylece büyük projelerin yapımında yer alma şansını bulduğumuz için Rabbime şükrediyorum. Avrasya Tüneli gün sayıyor. İstanbul'umuza, milletimize hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

GEÇİŞ ÜCRETİ BELLİ OLDU

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan test sürüşünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli'nin geçiş fiyatının 4 dolar artı KDV olacağını söyledi.

Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayacak ve 20 Aralık'ta açılacak Avrasya Tüneli, dünyada deniz altından en derinden geçecek tünel olacak.

14,6 kilometre toplam uzunluğa sahip projenin, deniz altından geçen kısmı ise 3,4 kilometre olarak inşa edildi. Tünel, trafiğin çok yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında yolculuk süresini 100 dakikadan 15 dakikaya kadar indirecek, ileri teknoloji ile bu güzergahta güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

gurkan deniz

KÖPRÜ yapmak MODA oldu. istanbul un TRAFİĞİNİ çözecek ne var. avrupa yakasında 2 tane ana yol var. binalar üst üste istanbul yaşanmaz olacak. millet köyüne kaçacak.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş