DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

BURSA

19:54

04:40
19:54
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:38

04:25
19:38
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:21

04:09
19:21
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
19:05
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:52

03:49
18:52
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

ANKARA

19:38

04:25
SAHUR
19:38
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
SAHUR
19:05
İFTAR

ATO Başkan yardımcıları Aktay ve Yılmaz, 'Pandemide yiyecek-içecek sektörü ve etkilenler

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Temel Aktay veaynı zamanda Ankara Kent Konseyi (AKK) Yürütme Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz

03.02.2021 21:39:36

Ankara Kent Konseyi'nin(AKK)öncülüğündeAKK'nın Gençlik Parkı içinde yer alan merkezindegerçekleştirilen toplantıyaAnkara Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mete Çağlayan,Ankara Lokantacılar Kebapçılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Aztekin,Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu,Çankaya Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Sinan Çinar,Altındağ Belediyesi Kültür Müdürü Ali Rıza Yarar,Müzik-Sen Genel Başkanı İpek Koçyiğitile ATO'nun ilgili Komite ve Meclis üyeleri katıldı.

Kovid-19 salgınına karşı alından tedbirler nedeniyle faaliyetleri sınırlandırılan yeme-içme sektörü ile etkilenen diğer sektörlerin durumunun masaya yatırıldığı toplantıda sektör temsilcilerinin yanı sırasektörün çalışanları, müzisyenler, garsonlar, şefler, valeler, motosikletli kuryeler de bulundu. Toplantıda söz alan konuşmacılar talep, görüş ve önerilerini dile getirdi.

ATO BAŞKAN YARDIMCISI AKTAY

Toplantıda konuşan ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, yeme-içme sektörünün pandemi sürecinde en çok etkilenen ilk beş sektör içerisinde yer aldığını belirtti.Ankara Ticaret Odası'nınpandemi sürecinde üyeleri için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Aktay,“Gel-al veya paket servis gibi sistemler bütün işletmelerin alt yapısına uymadığı için işletmeleri kesin bir çözüme ulaştırmadı” diye konuştu.

AKK BAŞKANI VEATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ

AKK Başkanı ve ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ise toplantıda yaptığı konuşmada,pandemi sürecinin uzamasıyla yeni çözümlerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 Türkiye ekonomisinin yüzde 70'ini oluşturan hizmet sektörününpandemi sürecindekidurumunu değerlendirmek için büyük fotoğrafa bakmak gerektiğini belirten Yılmaz,“Pandemi döneminde yeme- içme sektörüne getirilen sınırlama tedarikçi işletmelerde de iş kaybına neden oldu. Tarladaki üreticiden organizasyon firmasına, kuryesine kadar çok geniş bir alan etkilendi”dedi.

Sektörün faaliyetlerine yeniden başlaması halinde vaka sayılarında artışa neden olmayacak önlemlerin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Yılmaz, “Ekonomide her bir sektör birbirine bağlı. Her biri için çok hassas tavır içerisinde hareket ederek elimizden geleni yapmak bizim asli görevimiz. İş birliği içinde yol alabiliriz.”dedi.

Kovid-19 tedbirleri alınarak gerçekleştirilen toplantıyaATO Hizmet Sektörü Özel İhtisas Komisyonu Başkanı İbrahim Ayhan, ATO Turizm Geliştirme Stratejileri Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Savaş Çolakoğlu, ATO 60 No'lu Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Gürbüz Bekiş, Başkan Yardımcısı Hakan Sancur, Komite ve Meclis Üyesi Yunus Demirci, Ayşe Nilay Çelik, M. Akın Dinçer,Abdulbekir Yılmaz,ATO 40 No'luPastacılar, Çikolata ve Tatlıcılar Komitesi Başkanı Hamza Daşdan, Meclis Üyesi DoğanalpYusuf Çiftci, ATO 59 No'lu Kültür ve Sanat Etkinlikleri Meslek Komitesi üyesi Ümit Kılıç, 48 No'lu Hazır Yemek Hizmetleri Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi Başkanı Muharrem Kılıç da katıldı..

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş