DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Atina alternatif teklifler sunabilir'

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Moscovici, borç krizinin çözülmesi için Atina’nın alternatif teklifler sunabileceğini söyledi.

17.06.2015 16:28:04

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Pierre Moscovici, uluslararası kreditörlerinin Yunanistan hükümetine sunduğu teklifleri savunarak, "topun Yunanistan'ın sahasında olduğunu" söyledi.

Brüksel'de basın açıklaması yapan Moscovici, Yunanistan borç krizinin çözülmesi için "Atina'nın alternatif teklifler sunabileceğini" dile getirdi.

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker de dün, Yunanistan hükümetini, uluslararası kreditörlerinin tekliflerini halkına yanlış aktarmakla suçlamıştı.

"Yunanistan hükümeti umurumda değil, önemli olan Yunan halkı" diyen Juncker, "Çipras hükümeti halka AB Komisyonu'nun gerçek tekliflerini anlatsa Yunanistan'la müzakerelerin daha kolay olacağını" savunmuştu.

Mevcut mali programda kalan 7,2 milyar avroluk kredinin serbest bırakılması için Yunanistan'ın haziran sonuna kadar kreditörlerle anlaşması gerekiyor. Aksi halde Yunanistan'ın, gelecek haftalar ve aylarda IMF geri ödemesi başta olmak üzere borç yükümlülüklerini yerine getiremeyebileceği belirtiliyor.

Avrupa Merkez Bankası ve IMF verilerine göre, Yunanistan'ın toplam borcu 320 milyar avro ve milli gelirin yüzde 177'ine tekabül ediyor. Yunanistan'ın, kurtarma paketine ait 240 milyar avro, borçlarının en büyük bölümünü oluşturuyor. Ayrıca, ülkenin Avrupa'nın lokomotif ülkesi olan Almanya'ya 56 milyar avro borcu bulunuyor. 

Yunanistan, haziranda IMF'ye 1,5 milyar avro ve 5,2 milyar avro da kısa dönemli borçlanma senetleri olmak üzere 6,7 milyar avro borç ödemesi gerekiyor. Ülkenin temmuzda da IMF'ye 452 milyon avro, kısa dönem senetlere 2 milyar avro ve Avrupa Merkez Bankasına 3,5 milyar avro olmak üzere 5,95 milyar avro borç ödemesi bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş