DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

“Atatürk Türkiyesi nere, Yeni Türkiye nere?'

Karar Yazarı Hakan Albayrak bugünkü köşesinde 'Düne kadar “İslamcı” olan kimi AK Parti’lilerden basbayağı “Atatürkçü” tepkiler alıyorum, dikkat!' dedi.

5 Yıl Önce
2017-03-31 16:57:01

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Albayrak, bugünkü köşesine "Atatürk" konusunu taşıdı. Albayrak şunları yazdı:

"HOŞLANMAMIŞTIM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Atatürk yaşasaydı referandumda ‘evet' derdi” iddiasından hiç hoşlanmadım.

Erbakan hocamızın “Atatürk yaşasaydı Milli Görüşçü olurdu” iddiasından da hiç hoşlanmamıştım. Ben şahsen “Atatürk”e ve “Atatürkçülük” davasına karşı olduğum için önce Erbakancı ve sonra Erdoğancı oldum. Nasipse 16 Nisan'da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumunda tercihimi ‘evet'ten yana kullanma kararım da her şeyden evvel ve her şeyden ziyade bu karşıtlığa dayanıyor.

"15 TEMMUZ SONRASI DALGALANAN 'ATATÜRK' POSTERİ İÇİN ŞUNLARI YAZDIM..."

Bana göre esas cumhuriyetin -gerçekten cumhura dayanan bir devletin- kuruluşunu müjdeleyen ve dolayısıyla jakoben Kemalist paradigmanın çöküşünü ifade eden 15 Temmuz Devrimi'nden sonra AK Parti Genel Merkezi binasına devasa bir “Atatürk” posteri asıldığı vakit şu satırları yazmıştım:

“O posteri oraya 15 Temmuz'dan sonra asanlar herhalde büyük bir uyanıklık göstererek mevcut ve potansiyel darbecileri ‘ofsayta' düşürdüklerini zannediyorlar; fakat yaptıkları şey ‘Siyasette meşruiyetin yegâne zemini Atatürkçülüktür, Atatürkçü olmayan hareketler gayrimeşrudur' anlayışını beslemekten ve dolayısıyla milli iradeye ‘Atatürkçü' müdahaleleri mümkün kılan atmosferin bekasına hizmet etmekten başka bir şey değil.”

Erdoğan'ın yukarıda mezkûr beyanı ve son zamanlarda sıklıkla yaptığı “Gazi” vurgusu da “Atatürk” kültünü beslemekten başka bir işe yaramayacaktır. Erdoğan muhalifi “Atatürkçüler”, Erdoğan “Atatürk”e iltifat etti diye Erdoğan'ı takdir etmezler -bilakis “Vay takiyeci vay!” diye tahkir ederler- ve neticede kendi kalemize gol atmış olmakla kalırız.

"ESKİ TÜRKİYE'NİN YOLLARI ATATÜRK'E ÇIKIYOR"

Madem Yeni Türkiye'ciyiz, öyleyse bütün yolların “Atatürk”e çıktığı Eski Türkiye'nin değirmenine su taşıyıp durmayalım. Allah aşkına bırakalım artık şu ‘Biz de Atatürkçüyüz' ve dahî ‘Esas Atatürkçü biziz' ve hatta ‘Atatürk de bizci' söylemlerini! Ne alâkası var Allah aşkına?

"ATATÜRK TÜRKİYESİ NERE, YENİ TÜRKİYE NERE?"

İslam'ın “Arap dini” diye anıldığı, Ezan-ı Muhammedi'nin yasaklandığı, bizim gibilerin “mürteci” diye ipe çekildiği “Atatürk Türkiyesi” nere, Yeni Türkiye nere? Türk ırkının “ari”liğini ispat maksadıyla kafataslarının ölçüldüğü, Kürt'ün Kürt olarak itibar görmediği “Atatürk Türkiyesi” nere, Yeni Türkiye nere?

Osmanlı mirasının aşağılandığı “Atatürk Türkiyesi” nere, Yeni Türkiye nere? Garp âleminin tapılacak bir put gibi görüldüğü “Atatürk Türkiyesi” nere, Yeni Türkiye nere? Oligarşik zümrelerin, askerî cuntaların “Atatürk” namına milletin ensesinde boza pişirebildiği Eski Türkiye nere, Yeni Türkiye nere?

Yapmayın!

"KİMİ AK PARTİLİLERDEN BASBAYAĞI 'ATATÜRKÇÜ' TEPKİLER ALIYORUM"

Ne zaman böyle şeyler yazsam düne kadar “İslamcı” olan kimi AK Parti'lilerden basbayağı “Atatürkçü” tepkiler alıyorum, dikkat!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın herhalde ultra “Atatürkçü” muhalefetin şiddetini azaltmak için ilm-i siyaset namına ve bir nevi ‘diplomatik incelik' niyetiyle yaptığı “Atatürkçü” çıkışlar o cenahın muhalefetini azaltmıyor, ama liderlerinin her dediğini kelimesi kelimesine öpüp başlarının üstüne koyan kimi AK Parti'lileri “Atatürkçülük”e kazandırabiliyor… Demokrasi var, hürriyet var, isteyen “Atatürkçü” yahut “Kemalist” olabilir; AK Parti seçmenleri ve dahî mensupları arasında kendilerini böyle tanımlayan kimselerin bulunması da olmayacak şey değil; ama biz (“İslamcılar” yahut “Milli Görüş kökenliler”) öyle olamayız kardeşim!

Olabilirsek de ancak eşyanın tabiatına aykırılık pahasına olabiliriz. “İslamcılar”ın, “Milli Görüşçüler”in, “Muhafazakâr Demokratkar”ın siyaset dünyasındaki varoluş sebebi esasen “Atatürkçü” / “Kemalist” tahribatı gidermektir zira.

"NE YAPALIM DİYECEKSİNİZ?"

“Ne yani, Senin yaptığın gibi Atatürk'e ikide bir laf çakıp lüzumsuz yere tepki mi çekelim Hakan efendi?”

Yok, başınıza silah dayayıp “Atatürk”e bağlılık bildirmenizi isteyen kimsenin olmadığı Yeni Türkiye'de ikide bir “Atatürk”e bağlılık bildirmeyin yeter; o topa hiç girmeyin, hele durduk yerde kendiliğinizden hiç açmayın o konuyu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Kürd islam

Kemalist diktatör ırkçı devletin 1923 te lozanda Kürtleri üç parçaya bölen imzaları nasıl attığını da anlatın Albayrak

Yanlışlara Evet

Kalemine ve yüreğine sağlık.

CELİL YAĞMUROĞLU

Ben bir Kerküklü ve Osmanlı torunu olarak hiç bir zaman Türkiyeyi Türk cumhuriyeti olarak görmedik hep kalbimizde OSMANLI yatıyor umarım bir gün üst Aklın başındaki yani İngiliz kraliçesine geberme-sinden önce kulağına şünü diyecek(sizin torununuza kıralı yet Nasib olmayacak ve İngiltere O tarihlerde yok olup gidecek Abdülhamid Hanın torunu tahta çıkaracağız.Biz kerküklü Türkmenleri olarak hiç bir zaman ismet İnönüyü başta olmak üzere hiç sevmedik çünkü O hain bizi İngilizlere satmıştır,Atatürk'ün aslısı nereden geldiğini biliyoruz. TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN

Yanlışlara Evet

Kalemine ve yüreğine sağlık.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş