DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Atatürk mektup okuyamaz'

Hakan Albayrak, Ak Parti'li kadın vekillerin Anıtkabir ziyaretini eleştirdi.

5 Yıl Önce
2016-12-08 13:03:20

TIMETURK|HABER MERKEZİ
MERVE KURBAN ASLAN

Karar yazarı Hakan Albayrak, Anıtkabir'i ziyaret eden Ak Parti'li kadın vekillere yönelik eleştirilerde bulundu.

Albayrak, köşesinde yer verdiği "Nereden Nereye" adlı yazısında bu ziyareti ele aldı.

Yazısında Mustafa Kemal'i, "ilâhî vahye “gökten indiği sanılan kitapların doğmaları” diyen ve ilhamlarını “gökten veya gaipten değil”, doğrudan doğruya hayattan” almakla övünen" olarak tanımlayan Albayrak, Anıtkabir'in de Yunan tapınaklarını andırdığını ifade etti.

"BATILI RİTÜELLERİ YERİNE GETİRİLDİ"

Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin yıldönümü dolayısıyla Anıtkabir'e giden kadın vekiller mozoleye çelenk bıraktı ve Mustafa Kemal için saygı duruşunda bulundu. Albayrak, bu durumu da "Batılılara ait ritüelleri itina ile yerine getirme" olarak tanımladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nIn ,“Anıtkabir Özel Defteri”nde Mustafa Kemal'e hitaben bir mektup yazması da Albayrak'ın gündemindeydi...

"ÖLÜLER MEKTUP OKUYAMAZ"

Albayrak, yazılan not için "Mustafa Kemal'in bu mektuba cevap yazması beklenmiyor. Mektubu okuması da beklenmiyor. Ölüler mektup okuyamazlar ve yazamazlar. Aksine inanmaya ne din el verir ne de modern bilim. Öyleyse nedir bu? Bilmiyorum." ifadelerini kullandı.

"ÇOK MESAFE KAT ETTİK"

Albayrak, "Meclis'te yemin metnini okumak fıkıhla tevil edilebilir mi edilemez mi diye" düşünülen günleri hatırlattı ve "Az zamanda çok mesafe kat ettik, vesselam!" dedi.

Albayrak'ın yazısından ilgili kısım şöyle;

1991'de, milletvekili seçilen Refah Partililerin Mustafa Kemal'e bağlılık yemini edip etmeyeceklerini konuşuyorduk.

Meclis'te o yemin metnini okumak fıkıhla tevil edilebilir mi edilemez mi diye tartışıyorduk.

Birçok Refah Partili milletvekili, kürsüde yemin metnini okumadan evvel bir müddet gözlerini kapayıp sessizce dua etti ve mağfiret diledi.

İbrahim Halil Çelik, ilgili anayasa maddesinin numarasını zikredip -alıntı yapar gibi- okudu yemin metnini.

“Kemalist” yahut “Atatürkçü” ritüelleri gönüllü olarak yerine getirmek, hiçbirinin/hiçbirimizin aklının ucundan bile geçmezdi o günlerde.

Az zamanda çok mesafe kat ettik, vesselam!

KADIN VEKİLLER ANITKABİR'DE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve AK Parti'li kadın milletvekilleri, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümü dolayısıyla Pazartesi günü Anıtkabir'i ziyaret etmişti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Anıtkabir Özel Defteri”nde Mustafa Kemal'e hitaben bir mektup yazmıştı.

İşte o mektuptaki ifadeler;

“Kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, milletimiz adına demokratikleşme yolunda atılmış en önemli adımlardan biridir. Bugün kadınlar elde ettikleri demokratik haklar neticesinde siyasi, ekonomik ve kültürel hayatın içinde başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Toplumsal kalkınmanın, tarih, kültür ve medeniyetimizin öznesi olan kadınlar, 15 Temmuz'da vatanımızı ve bayrağımızı savunmak için verilen mücadelenin en ön saflarında yer alarak, milli iradenin ve özgürlüğümüzün teminatı olmuşlardır. Bu bilinçle genç Türkiye Cumhuriyeti'ni, ilim ve irfanla, işaret ettiğiniz çağdaş medeniyetler seviyesine yükseltmeye devam edeceğiz. Aile ve toplumun temeli olan kadın evde, iş yerinde, siyasette, ekonomide karar alma mekanizmalarında etkin rol üstlenmeyi sürdürecektir. Ülkemizde son yıllarda uygulanan politikalarla, kadının sosyal statüsünün yükseltilmesine yönelik güçlü adımlar atılmıştır. Siyasi ve hukuki alanda atılan bu adımlar kuşkusuz kadınlarımızı cesaretlendirmiş, müreffeh Türkiye'nin inşasında biz kadınlara güç vermiştir. Tüm çabamız kadına karşı her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek, kadın erkek fırsat eşitliğini sağlamak, toplumda adalet duygusunu güçlendirmektir. Bizler bu amaçla demokrasiye ve kadın haklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Zatıalinize, aziz milletim ve tüm kadınlar adına şükranlarımı sunuyorum. Ruhunuz şad olsun.”

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Yusuf

İnsan bir kere şaşırmasın! Biz Müslüman önderler halka ''hayırda'' öncü ve örnek olsun derken, onlar, batıl ehlinin veremediği/veremeyeceği zararı verecek şekilde şer ile... Keşke Müslüman kadın bu kadar hak sahibi olmasaydı! Keşke Müslümanlar okuyup yüksek yerlere geleceğine, dünyalık ve akademik yönünü besleyeceğine... önce ALLAH'A TESLİM OLMAK nedir, nasıl olur, bunu düşünüp bu yolda ilerleselerdi! Atalarımız gibi! Zira onlar onca 'cehaletlerine' rağmen, biz 'bilgili' çocuklarından daha iyi TESLİM OLUYORLARDI Rabblerine!!!

Osman Türk

Cok isabetli bir yazi. Gavurun gavurluguna diyecegimiz yoktur, hiç te olmadi. Ama 'Bizden' bildigimiz insanlarin ne amaçla yaptiklarini bilmedigimiz bu isleri anlamak her yigitin isi degil.Siyaset adina her sey yapilmaz.Kisacasi seçmeninizin önemli bir kismi usandi bu yaptiklarinizdan, alternatif olsa saniye beklemezler bu insanlar. Ama simdilik alternatif yoktur...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş