Ata Altun

Ata Altun

Prof. Dr. Ata Atun...Kimdir? İşte Ata Altun biyografisi...

2017-09-26 08:21:58

Ata Altun, 1948 yılında doğdu.

İnşaat Mühendisliği Lisans eğitimini burslarla ödüllendirilerek Boston Üniversitesine bağlı Al-Hikma Amerikan Üniversitesi'nde (Şimdi Bağdat Üniversitesi) tamamladı.

Lisans üstü eğitimini Kaliforniya, Los Angeles, ABD'deki Century Üniversitesi ve Doktora eğitimini de New Meksiko, Albuquerque'daki Century Üniversitesinde yaptı.

Fulbright bursu ile Washington'da Doktora üstü çalışma yapmış, 2005 yılında da Kıbrıs Lefkoşa, Yakın Doğu Üniversitesi'nde Profesör unvanını almıştır.

2007 yılında, ABD Washington DC'de bulunan The Fund for American Studies ile Prag'daki Charles Üniversitesi tarafından birlikte düzenlenen Avrupa Gazetecilik Enstitüsü yaz dönemi Gazetecilik eğitimlerine katıldı.  

Araştırmaları ve bildirileri çeşitli akademik yayınlarda yayımlandı.

Eylül 2003 tarihinde yayın hayatına başlayan “Cumhuriyet Kuzey Kıbrıs” gazetesinin kurucusu ve Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Ocak 2005 ile Eylül 2006 tarihleri arasında KKTC Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu, Aralık 2005 tarihinde de Türk Dünyası Uluslar arası Bilim Akademisi Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Mayıs 2010 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı tarafından Cumhurbaşkanlığı Müzakere Heyeti Danışma Kurulu Üyeliği'ne seçildi.

Akademik olarak 10 adet Ders kitabı, 4 adet ders notu, Tarih ve Politik içerikli 16 adet kitabı, 104 adet tez, bildiri ve makalesi bulunmaktadır.

Ata Altun, evli ve bir çocuk babasıdır.