DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ASMMMO Başkanı Okkalı:

ASMMMO Başkanı Okkalı:

27.05.2015 18:16:18
Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Mehmet Okkalı, tutulan defterlere ilişkin kota çalışmasına başladıklarını belirterek, "Kota çalışmasında 1 puanla 6,5 puan arasında defterlere puan verilecek. En küçük defter 1 puan, en büyük defter 6,5 puan olacak. Bununla ilgili komisyonu kurduk. Komisyonun kararını TÜRMOB'a ve Maliye Bakanlığına sunacağız. Bir meslektaş 100 puanlık defter tutabilecek" dedi.

Okkalı ve odanın yönetim kurulu üyeleri, Çubuk ve Akyurt'taki mali müşavirlerle Ankara Bulvarı'ndaki bir restoranda gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi.

Odanın eğitim faaliyetleri, kayıt dışı ekonominin azaltılması ve haksız rekabetin önlenmesi konusundaki eylem planları hakkında bilgi veren Okkalı, tüm meslektaşlarının gelirlerinin azalmasından, tahsilat yapamamaktan ve haksız rekabetten yakındığını belirterek, "Bu yakınmalardan kurtulmanın tek çaresi, e-birlik sistemini kullanmaktır. Biz, bu konuda çok kararlıyız. Bu sistemi kullanmayanlar ve haksız rekabet yapanlar hakkında çok büyük cezai müeyyidelerimiz olacak" diye konuştu.

Oda olarak kota çalışması yürüttükleri bilgisini veren Okkalı, şunları kaydetti:

"Kota çalışması yapmaya başladık. Kota çalışmasında 1 puanla 6,5 puan arasında defterlere puan verilecek. En küçük defter 1 puan, en büyük defter 6,5 puan olacak. Bununla ilgili komisyonu kurduk. Komisyonun kararını TÜRMOB'a ve Maliye Bakanlığına sunacağız. Bir meslektaş 100 puanlık defter tutabilecek. Böyle bir kısıtlama gelecek. Eğer 100 puanlık defterden fazla defter tutmak isterse yanında bir mali müşavir çalıştırma zorunluluğu gelecek ve her 25 puan için de bir stajyer çalıştırma zorunluluğu gelecek. Şu an stajyerler de çalışacak iş yeri bulamıyor. Ücret ödenmediği, düşük ücretle çalıştırıldığı gibi şikayetler geliyor. Bunu da engellemiş olacağız."

Okkalı, bu çalışma sayesinde hem istihdamın arttırılacağını hem de az defterle kaliteli hizmet verileceğini söyledi.

Çubuk ve Akyurt'tan 50'nin üzerinde muhasebeci ve mali müşavirin katıldığı toplantıda, ASMMMO Yönetim Kurulu üyeleri, muhasebeci ve mali müşavirlerin sorunlarını dinledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş