DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Askeri araçla intihar saldırısı: 42 ölü

Irak’ta Felluce kentinin kuzeyinde güvenlik güçlerini hedef alan intihar saldırısında 42 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Saldırı, orduya ait bir silah deposuna, askeri araçla düzenlendi.

01.06.2015 15:03:00

Al Jazeera'ye bilgi veren Irak güvenlik kaynaklarına göre, Felluce'nin kuzeyinde bulunan Sersar bölgesinde orduya ait askeri üssü hedef alan ve bomba yüklü Hummer tarzında bir askeri araçla düzenlenen intihar saldırısında 42 polis öldü, onlarca kişi de yaralandı.

Ölü ve yaralılar arasında yüksek rütbeli subayların olduğunu dile getiren kaynaklar, patlamanın askeri üsse ait bir silah deposunda gerçekleştiğini ifade etti.

IŞİD, son zamanlarda Irak ordusu ve ona destek veren Haşdu Şabi milislerine karşı bomba yüklü araç saldırılarını artırmıştı.

Felluce'ye ‘varil bomba'lı saldırılar

Anadolu Ajansı'na konuşan Felluce aşiretlerinin liderlerinden Ebu Muhammed Duleymi ise, orduya bağlı uçakların kente en az 5 varil bombasıyla hava saldırıları düzenlediğini, saldırılarda en az 12 sivilin hayatını kaybettiğini, 28'inin de yaralandığını söyledi.

Varil bombalı saldırıların kentte büyük maddi zarar verdiğini Duleymi, saldırı sırasında 15 evin yıkıldığını ve çok sayıda mağazanın da yandığını dile getirdi.

Duleymi, ayrıca orduya ait uçakların Hac Şakır Dahi Camisini de bombaladığını de ifade etti.

Felluce Genel Hastanesi'nde bir sağlık yetkilisi de, hastaneye 12 sivilin cesedinin ulaştığını doğruladı.

İran'ın askeri uzmanı Ramadi'de öldürüldü

İranlı bir yetkiliye göre, Irak'ta Ramadi'yi IŞİD'in elinden kurtarma operasyonu sırasında güvenlik güçlerine talimat veren İranlı askeri uzman Casem Nuri öldürüldü.

İran resmi haber ajansının (IRNA) haberine göre, ismini açıklamayan yetkili, Nuri'nin görevi başındayken IŞİD'in Ramadi'ye yakın bir yerde düzenlediği saldırının sırasında hayatını kaybettiğini söyledi.

1980-1988 yıllarının arasında Irak-İran savaşında savaş komutanlığı yapmış olan Casem Nuri, Irak ve Suriye'de danışmanlık görevi yapıyordu.

Ramadi'de IŞİD'e karşı operasyon

Irak'ın Ninova, Salahaddin ve Anbar vilayetlerinde güvenlik güçleri ve uluslararası koalisyona ait uçaklar tarafından IŞİD'e operasyon düzenlenmişti. 103 IŞİD üyesi öldürülmüştü.

Geçtiğimiz hafta IŞİD Sünni yoğunluklu Anbar eyaletinin merkezi Ramadi kentine büyük bir saldırı düzenlemişti. Ordunun kentten çekilmesi üzere Ramadi IŞİD'in eline geçmişti. Ramadi'nin IŞİD'in eline düşmesinin ardından Irak ordusu ve yanında savaşan Haşdu Şabi milisleri IŞİD'e karşı geniş operasyon başlattığını açıklamıştı.

Anbar askeri kaynakları, eyaletin çeşitli bölgelerinde IŞİD'in düzenlediği saldırılarda biri üst düzey subay olmak üzere 12 ordu ve Sahva (silahlı milisler) mensubunun öldüğünü belirtmişti. Ölenlerin arasında Irak Savunma Bakan Yardımcısı Tuğgeneral Falih Ali Rıza da vardı.

Otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor. Irak ordusu ve ABD'ye ait hava unsurları da bir süredir IŞİD'in kontrolündeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenliyor.

 

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Recep yalçın

Emeklilere zam yapılmasını askari gibi tek çeşit olmasını daha mantıklı gorüyorum,çunku yuksek maansı olanlar hep ikiye katlıyor dusuk maanşı olanlar ise hep geride kalıyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş