Aşı, mutasyona uğramış virüse etki eder mi? Koronavirüs aşısının etkisi

Koronavirüsün mutasyona uğramasının ardından aşının güvenilirliği tartışılıyor. Peki ama koronavirüs aşısı, mutasyona uğramış koronavirüse etki eder mi? Korona aşısı mutasyondan sonra işe yarar mı? İşte detaylar...

25.01.2021 19:41:50

Koronavirüsün mutasyona uğramasının ardından yayılması uzun sürmedi. Milyonlarca kişi koronavirüs aşısının koruyuculuğunun ne kadar olduğunu, mutasyona uğramış koronavirüse etki edip etmediğini araştırıyor. 

Aşı, mutasyona uğramış virüse etki eder mi?

ABD'li ilaç şirketi Moderna tarafından yapılan açıklamada, Covid-19'a karşı geliştirilen aşının yapılan laboratuvar testlerinde İngiltere ve Güney Afrika'da bulunan virüsün yeni türüne karşı etkili olduğu ve aşının virüsü nötralize edici antikorlar ürettiği bildirildi. Şirket, geliştirdikleri aşının iki dozluk uygulama ile bugüne kadar dünya çapında tespit edilen tüm türlere karşı koruyucu olmasının beklendiğini açıkladı. Moderna, yapılan çalışmalar ile aşının yeni türe ve gelecekte ortaya çıkabilecek türlere karşı etkili olup olmayacağını anlamak için klinik öncesi çalışmalarda Güney Afrika'daki türe karşı bir aşı güçlendiricinin test edileceğini ifade etti. (mynet)

Virüsler sürekli olarak mutasyona uğramasına rağmen bilim adamları İngiltere ve Güney Afrika'da keşfedilen Covid-19 mutasyonlardan endişe duyuyor. Bilim adamları, bu mutasyonun virüsün temel işlevlerini değiştirebileceğine inanıyor. (İHA)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)