SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Aşı bulundu mu?

Aşı bulundu mu? Türkiye'de ne zaman aşı kullanılabilecek? Korona virüsü için aşı çalışmaları gündem olan Prof Dr Ercümen Ovalı ne dedi?

Aşı bulundu mu?
14.5.2020 11:29:47

Türkiye'de korona virüs aşı çalışmalarında gündem olan Prof. Dr. Ercümen Ovalı twitter üzerinden çalışmaların seyri hakkında bilgi verdi. Prof Ovalı, "İlk partide 2 milyon dozu hedeflediğimiz aşımızın birinci basamak hayvan deneyleri sorunsuz devam ediyor. Amaç eylülde klinik testlere başlamak." şeklinde açıklama yaptı. Dornaz Alfa hakkında da twit atan Prof Ovalı, "Dornaz Alfa'nın sadece akciğer problemlerine neden olan zarı eritmediği, aynı zamanda bir anti antiviral gibi çalışabildiğini rapor ettiğimiz ilk laboratuar ve klinik verilerimiz pre print olarak yayınlandı." dedi. 

Dornaz Alfa ne işe yarıyor?

DNA'yı seçici bir şekilde parçalayan bir enzim olan rekombinant insan deoksiriboznükleaz I'in (rhDNaz) yüksek derecede saflaştırılmış bir çözeltisidir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının mukusunda bulunan DNA'yı hidrolize eder ve akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR