DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5543 ₺

EURO

18,2679 ₺

ALTIN

1.012,01 ₺

BİST

3.392,13 ₺

Arnavutluk'taki 'Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi' sona erdi

Arnavutluk'taki 'Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi' sona erdi

8 Yıl Önce
2015-05-26 17:12:48
Arnavutluk'un başkenti Tiran'da düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Liderler ve Hükümet Temsilcileri Zirvesi sona erdi.

Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın temsil ettiği zirvenin ardından Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta ortak basın toplantısı düzenledi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani, bugünkü zirvede bölge ülkeleri arasındaki komuşuluk ilişkileri, güvenlik meseleleri, serbest ticaret ve AB üyesi olmayan GDAÜ üyesi ülkelerin entegrasyon süreci konularının ele alındığını söyledi.

Romanya Başbakanı Ponta da aynı zamanda hem AB hem de GDAÜ üyesi olan Romanya ve Bulgaristan'ın diğer bölge ülkelerinin AB üyelik sürecini desteklediğini ifade etti.

Başarılı bir GDAÜ Dönem Başkanlığı için Arnavutluk'u tebrik eden Ponta, Balkan ülkelerinin kavga ve çekişmelerden uzak durması gerektiğini kaydetti.

GDAÜ dönem başkanlığını Arnavutluk'tan devralan Bulgaristan'ın cumhurbaşkanı Plevneliev ise dönem başkanlığı boyunca örgütün hedefleri doğrultusunda, Balkan ülkelerine faydalı olacak şekilde çalışacaklarını söyledi.

Balkan ülkelerinin sınırlarının değişmemesi gerektiğini savunan Plevneliev, bölgenin bir bütün olarak AB üyeliğine doğru ilerlemesi gerektiğini ifade etti.

Bu arada, zirvenin sonunda imzalanan Ortak Bildiri'de, üye ülkelerin güvenlik, istikrar ve Avrupa-Atlantik kurumlarına üyelik konusunda işbirliği yapma konusunda mutabık kaldıkları belirtildi. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş