DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Arnavutluk, Afganistan'a 30 asker gönderdi

Arnavutluk, Afganistan'a 30 asker gönderdi

7 Yıl Önce
2015-06-01 15:23:40
Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri'ne mensup 30 asker, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait askeri uçakla Tiran'daki Rahibe Teresa Havalima'nından Afganistan'a gitti.

"Kararlı Destek" misyonunda görev alacak askerlerin, Afganistan'a hareketinden önce havalimanında tören düzenlendi. Törene Arnavutluk Savunma Bakanı Mimi Kodheli, Arnavutluk Genelkurmay Başkanı General Jeronim Baze, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar ve askerlerin aileleri katıldı.

Savunma Bakanı Kodheli, buradaki konuşmasında, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının 2002 yılından beri Afganistan'daki misyonlarda görev yaptıklarını anımsatarak, bu ülkedeki istikrar ve güvenlik çalışmalarına destek olmak amacıyla bugün Afganistan'a yeni bir birlik gönderdiklerini söyledi.

Afganistan'daki radikal grupların kendi ülkeleri için olduğu kadar Avrupa Birliği (AB) için de tehdit oluşturduğunu belirten Kodheli, bölge barışı için NATO bünyesinde katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Tiran Büyükelçisi Bayraktar da Türkiye'nin, Balkanlar'ın güvenlik ve istikrarına büyük önem veren bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Bu çerçevede ülkemiz, bölgedeki güvenlik ve istikrarın muhafazası için Arnavutluk'u kilit ülke olarak nitelendirmektedir. Arnavutluk'un bölgede oynadığı yapıcı rol, sadece bölgesel istikrara değil, aynı zamanda küresel barışa da katkı sağlamaktadır" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri'ni NATO standartlarında modernizasyon faaliyetlerinde de desteklediğini ve Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri'ne ihtiyaç duyduğu her alanda katkı sağladığını aktaran Bayraktar, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri mensubu askerlerin Afganistan'daki görevlerini başarıyla yerine getireceğine inandığını vurguladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş