DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Arnavut Dili alfabesinin 107. yılı kutlandı

Arnavut Dili alfabesinin 107. yılı kutlandı

22.11.2015 19:51:40
Makedonya'nın Manastır kentinde, Arnavut Dili alfabesinin 107. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe, Makedonya Başbakan Yardımcısı Musa Caferi ile Eğitim ve Bilim Bakanı Abdilkadim Ademi, Arnavutluk Eğitim ve Spor Bakanı Lindita Nikolla ve Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bayrami'nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğin ev sahipliğini üstlenen Caferi, burada yaptığı konuşmada, Arnavutça alfabesinin ilk olarak Manastır'da ortaya çıktığını anımsatarak, şehrin bu anlamda kültür merkezi olduğunu ifade etti.

Nikolla, Makedonya ile Arnavutluk bakanlıkları arasında kurulan işbirliğini "geleceğe yatırım" olarak nitelendirdiğini söyleyerek, "Sahip olduğumuz değerleri eğitim sistemlerimize aktarıp, daha fazla ve daha güçlü şekilde çalışmamız gerekir' diye konuştu.

Bayrami ise Makedonya ve Arnavutluk ile eğitim alanında çalışmaya devam edeceklerini belirterek, Arnavutluk'un özellikle eğitim ve bilim sistemlerinde önemli bir faktör konumunda olduğunu kaydetti.

Arnavutluk, 22 Kasım 1908 tarihinde düzenlenen Manastır Kongresi'nde Latin alfabesini kabul etti. Arnavut alfabesinin 107 yıllık geçmişinde, sadece harf değişikliği yapılarak mevcut 36 harfli haline dönüşmüştür.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş