DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Arjantin'de kadına yönelik şiddete protesto

Arjantin'de kadına yönelik şiddete protesto

04.06.2015 11:13:56
Arjantin'de kadına yönelik şiddete karşı ülke çapında binlerce kişinin katılımıyla gösteriler yapıldı.

Arjantin'in 80 kentinde, ayrıca komşu Şili ve Uruguay'da düzenlenen gösterilerin en büyüğü Buenos Aires'deki Kongre binasının önünde düzenlendi.

Buenos Aires Kongre binasının önündeki meydanı dolduran binlerce kişinin, son yıllarda erkekler tarafından öldürülen kadınların fotoğraflarının basılı olduğu tişörtler giydiği, yine kadının yaşam hakkını savunan yazıların bulunduğu pankartlar taşıdığı dikkati çekti.

Bir grup eylemci ile sanatçı ve gazeteciler tarafından organize edilen Buenos Aires'deki gösteride, aktris Erica Rivas, karikatürist Maitena Burundarena ve aktör Juan Minujin, protestocuların taleplerini dile getiren konuşmalar yaptı.

Göstericiler, adalet sisteminin ve hükümetin, artan kadın cinayetleri konusunda eyleme geçmesini istiyor.

Arjantinli sivil toplum kuruluşu La Casa del Encuentro'ya göre, ülkede 2014 yılında 277 kadın cinayete kurban gitti. Cinayetlerin yüzde 80'i kurbanların erkek arkadaşları, kocaları veya eski eşleri tarafından işlendi.

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, twitter hesabından gösterilere destek veren bir dizi paylaşımda bulundu.

Clarin gazetesi çalışanı Mariana Iglesias da köşesinde, Arjantin'de 2009 yılından bu yana kadın haklarının korunmasına yönelik bir yasanın mevcut olduğunu, ancak bu yasanın nadiren uygulandığını yazdı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hayrikaya

bu imamda ne marifetliymiiş ya ibadet etmeyi bu cocular öğrenirler kuran okumayı öğrenince ramazan bayramı yok kurban bayramı yok kadiler kuranda gecmezide öğretiyorlarmı türbeyi ziyaret mezarlar ziytaret günah olduğunuda öğretiyorlarmı bu ulus kuran öğretiyoruz namı altında gencleri yıkıyorlar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş