Arefe gününde Müslümanlar neler yapmalı?

Arefe Günü'nün eklenmesiyle birlikte 4 güne çıkartılan Ramazan Bayramı yarın başlıyor. İlahiyat uzmanlarının özenle geçilmesi gerektiğini söyledikleri bu günde Müslümanlar neler yapmalı?

16.07.2015 08:34:09

Ramazan ayının sona ermesine az kaldı. Hazırlıkların yavaş yavaş yapılmaya başlandığı Ramazan Bayramı için önceleri 3 gün resmi tatil yapacağı söylenmişti. Ancak geçen hafta alınan bir kararla tatil Arefe Günü'yle birleştirildi ve tatil 4 güne uzatıldı.

Arefe Günü'nün İslam 'daki karşılığı kurban bayramından önceki gün olarak tanımlanıyor. Türkçede ise Arefe Günü, “herhangi bir dini bayramdan öncesi” olarak biliniyor. Genellikle bayrama hazırlık günü olarak geçirilen Arefe Günü, İslam dinine göre bayramı müjdeleyen gün olarak tanımlanıyor. İlahiyatçılar bu önemli günün dua ve ibadet ile geçirilmesini öneriyor. Peki, bu özel günde yapılması gereken ibadetler nelerdir?

Arefe Günü yapılması gereken ibadetler

Müslümanlar Ramazan Bayramı'nın öncesinde geçirilen Arefe Günü'nde oruç tutmaya devam ederler. Hz.Muhammed bugün için “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır” şeklinde bir Hadis söylemiştir. Müslümanlar bugünü oruç, namaz ve dua eşliğinde geçirmelidir.

Arefe Günü okunacak dualar

Diyanet İşleri'nde yer alan bilgiye göre Arefe Günü için Hz.Muhammed şu duayı uygun görmüştür:

“Allah'tan başka ilah yoktur, o tektir, onun ortağı yoktur. Mülk sadece onun, hamd da yalnız onadır. O her şeye kadirdir.”

Hz. Ali ise bugün için şu duanın okunmasını tavsiye etmiştir:

“Allah'ım, bizim dediğimizden hayırlı olarak, Zât'ının buyurduğu gibi hamd sana mahsustur. Allah'ım namazım, sair ibadetlerim, ölümüm, yaşamam senin içindir. Kalan varlığım da Zât'ın içindir. Allah'ım kabir azabından, kalp fitnesinden, işlerin bozulmasından sana sığınırım. Allah'ım esen yelin getirdiği şeyin hayırlısını senden dilerim.”

Ayrıca bugün içinde İhlas Suresi'nin sürekli okunması gerektiği de vurgulanıyor.

İhlas Suresi'nin Arapça okunuşu:

“Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.”

İhlas Suresi'nin Türkçe çevirisi:

“De ki; O Allah bir tektir. Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiçbir şeye muhtaç değildir). (O)Doğurmadı ve doğurulmadı. O'na bir denk de olmadı.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

yunus ş

arkadaşlar hoca efendi tüm iyi niyeti ile sonra vebal altına koyacak bir sorun için çözüm önerisinde bulunmuş daha daha iyi bir önerisi olan varsa çıksın anlatsın serzenişte ve eleştiride bulunan arkadaşlara eleştirinizi yaptınız neden çözümünüzü yazmadınız. yaşadıklarımızı islam saydığımız için bu kadar ahmaklık olur ALLAH taksiratlarımızı af etsin.