DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Arakanlı Müslümanlar için keşif uçuşları

ABD, Güneydoğu Asya'da teknelerde mahsur kalan Arakanlı Müslümanlar (Rohingyalar) ve Bangladeşli göçmenlerin yerlerinin tespiti için bölgede askeri keşif uçuşlarına başladığı bildirildi...

7 Yıl Önce
2015-05-27 03:02:09

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Jeff Rathke, günlük basın brifinginde, Amerikan donanmasına ait P-8 tipi uçağın, hafta sonunda Malezya'nın desteğiyle, göçmenleri taşıyan teknelerin yerlerinin tespit edilmesi için deniz üzerinde keşif uçuşları düzenlemeye başladığını bildirdi.

Bu uçuşlardan gelecek bilgilerin, denizdeki vaziyeti anlamaya önemli katkı sağlayacağını dile getiren Rathke, bölgedeki hükümetlere destek sağlamak için gerektiğinde ilave uçuşlar düzenlemeye hazır olduklarını kaydetti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Güneydoğu Asya'da açık denizde terk edilmiş teknelerde hala yaklaşık 2 bin Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen bulunduğunu bildirirken, bölge ülkelerinin yaklaşık 4 bin göçmeni kurtardığı belirtiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

akilint

5--Evrensel Yetki (Universal Jurisdiction): Bazı suçlar o kadar kötü ve ağırdırlar ki bütün insanlık bu suçların faillerini adaletin önüne behemehal getirebilmelidir. Evrensel Yetki, devletlerin sadece ve sadece suçun doğasına dayanarak ceza yargılaması yapabilme yetki ve sorumluluğudur. Suç mahalli, failin milliyeti, mağdurun milliyeti veya yargılama yetkisini kullanan devlet ile herhangi bir bağ, evrensel yetki uygulaması için gerekli değildir..(5237 sayılı TCK’nın 13.maddesinde evrensel suçlar düzenlenmiştir)

adilint

2-. Etken Kişilik İlkesi (Faile Göre Şahsilik İlkesi) [Jurisdiction based on the active personality principle]: Failin milliyetinin önemli olduğu bu ilke, ratione personae, devletlerin kendi sınırları dışında suç işleyen vatandaşlarının kovuşturma ve yargılama yetkisini ifade etmektedir.Çünkü, kişi ülke içinde olduğu kadar, ülke dışında da vatandaşlık bağı ile bağlı olduğu devletin kanunları ile bağlıdır...5237 sayılı TCK, etken kişilik ilkesini 11.maddesinde “Vatandaş Tarafından İşlenen Suç” başlığı altında düzenlemiştir...

akilint

4--Koruma İlkesi (Korunma İlkesi) [Jurisdiction based on the protective principle]:Eğer bir ülkenin ulusal güvenliği, para veya pasaport ya da bayrak gibi milli birlik sembolleri, ekonomik menfaatleri veya kurumları işlenen suç tarafından tehlikeye atılmaktaysa, “koruma ilkesi” o devlet aygıtının düzen tesis etme aracıdır. Yani koruma ilkesi ile devletler genel olarak milli menfaatlerini tehlikeye atan eylemleri kendi ceza yargılamasına tabi kılmaktadır. Bu bağlamdakoruma ilkesi geleneksel bir yetki biçimidir. (5237 sayılı TCK’nın “Yabancı Tarafından İşlenen Suçlar” 12-13.maddeler.)

Adalet

Hala medyada bu adamdan söz ettiren güç hangi güç acaba

Görüş Bildir Bizimle Paylaş